Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Reci Vakası Kısaca Nedir?

Reci Vakası Kısaca Nedir?

Reci vakası nedir? Reci vakası nasıl olmuştur? Reci vakası hakkında kısaca bilgiler…

Uhud Gazvesi’nden (3/625) sonra Benî Hüzeyl’in bir kolu olan Benî Lihyân kabilesinin reisi Hâlid b. Süfyân (veya Süfyân b. Hâlid) Medine’ye karşı bir saldırı hazırlığına girişerek komşu kabilelerden asker toplamaya başlamıştı. Durumdan haberdar olan Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Hâlid b. Süfyân’ı ortadan kaldırması için Abdullah b. Üneys el-Cühenî’yi görevlendirdi. Abdullah’ın tek başına Ürene vadisinde onu pusuya düşürerek öldürmesiyle bu tehlike ortadan kalktı.

PUSUYA DÜŞÜRÜLEN 10 SAHABİ

Benî Lihyân’ın müslümanlara karşı düşmanlığını daha da arttıran bu hadiseden bir ay sonra Adal ve Kare kabilelerinden bir heyet, Medine’ye gelip Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’den kabilelerine İslâmiyet’i öğretecek bir heyet göndermesini istedi. Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in gönderdiği on kişilik heyet Mekke ile Usfân arasında Hüzeyl kabilesine ait Hede mıntıkasında Recî’ suyu yanında konakladı. Bunu haber alan Lihyânoğulları’ndan 100 kişilik silâhlı bir birlik müslümanları esir edip Bedir ve Uhud gazvelerinde yakınları ölen Kureyş müşriklerine satmak için harekete geçti. Heyette bulunan yedi kişi teslim olmayı kabul etmeyip müşriklerle savaşarak şehid oldular. Diğer üç kişiden biri olan Abdullah b. Târik Mekke’ye götürülürken Merrüzzahrân’da ipinden kurtulup müşriklerle çatışarak şehid oldu. Diğer iki sahâbî ise Kureyş’e satıldı; Mekkeli müşrikler, Hubeyb b. Adî ile Zeyd b. Desinne’yi bir süre Mekke’de hapsettiler, haram ayların çıkmasından sonra Harem sınırları dışındaki Ten’im mevkiine götürüp darağaçlarına bağladılar ve ellerine mızrak verilen çocukları saldırtarak şehit ettiler.

Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bu olaydan iki yıl sonra Benî Lihyân’ı cezalandırmak için 200 kişilik bir birlikle Medine’den ayrıldı. Gideceği yeri gizlemesine rağmen yurtlarını terkeden Lihyânoğulları’nı yerlerinde bulamadı. Burada kaldığı iki gün süresince bazı kabilelere birlikler gönderdi ve Kureyş’i tehdit için Usfân’a kadar yaklaştıktan sonra Medine’ye döndü.

Bugün Vatyâ adıyla bilinen Recî’ Mekke-Medine eski yolundan 65 km. uzaklıkta ve Usfân’a gelmeden 15 km. sağ taraftaki vadiden 5 km. içeridedir. Burada küçük bir gölet mevcuttur ve çevresinde 40-50 cm. kazıldığında suya ulaşılmaktadır.

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ