Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Reaksiyon Nedir?

Reaksiyon Nedir?

Reaksiyon: Tepki, aksülamel anlamlarına gelmektedir.

REAKSİYON KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Güneşten gelen ultraviyole ışınlar, bitkilerin büyüme hızını azaltır, insanlarda cilt kanserine sebep olur, göze zarar verir ve bâzı bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini artırır. İşte Stratosfer tabakası, Güneş’ten gelen ultraviyole ışınları yakalayıp geri yansıtır ve hârika bir kimyevî denge reaksiyonuyla oksijeni ozona dönüştürür.

*****

Vücûdumuzdaki faâliyetlerin neredeyse tamamı irâdemiz dışında idâre edilmektedir. Meselâ kalp atışlarımız, nefes alıp vermemiz, diğer bütün organ ve hücre içi faâliyetleriyle bunlar arasındaki haberleşme ve yardımlaşma da böyledir. İnsan vücudunda ilâhî bir program dâhilinde müthiş bir âhenkle işleyen organların veya sadece bir tek doku hücresi içindeki yüzlerce çeşit biyo-kimyevî reaksiyonun idâre ve kontrolü bir günlüğüne bizim elimize bırakılsaydı, belki birkaç dakika bile dayanamaz, kim bilir ona kaç ârıza yaptırırdık?

*****

Çeşitli beşerî müdâhalelerle tahrife uğratılmış Yahudîlik ve akâidi insanlar tarafından konsillerde2 tanzim edilen Hristiyanlığın tenâkuzlarla dolu muhtevâsı, Batıʼda bunlara bir reaksiyon olarak “aklı ön plâna çıkarıp dîni geri plâna atma” anlayışını doğurmuştur. 

*****

Meselâ pozitivistler, değişik maddelerdeki buharlaşma, özgül ağırlık veya dış tesirlere gösterdikleri reaksiyon farklarını, yalnız tespitle iktifâ ederler, fakat bunların sebeplerini araştırmazlar. Çünkü yaratılış hikmeti, onların alâkaları dışındadır. Bunun üzerinde tefekkür etmezler. İslâm ise bu husûsiyetleri, bütün varlıklarınyaratılış gâyesine uygun bir “ilâhî tâyin ve tanzim” hikmetiyle îzah eder.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ