Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Rafızi Ne Demek?

Rafızi Ne Demek?

Rafızi: Terk eden, ayrılan, ehl-i sünnete aykırı akîde veya fikir sâhibi olan kimse, şiîliğin aşırı kollarından herhangi birine mensup bulunan kişi gibi anlamlara gelmektedir.

RAFIZİ KELİMESİNE ÖRNEK CÜMELELER

Bâzı kasıtlı kişilerin ve gâfillerin ithamlarına karşı: “Eğer Âl-i Muhammed’i sevmek Râfızîlik ise ins ü cin şâhid olsun ki ben Râfızîyim.” diyen İmâm Şâfiî Hazretleri, yine bu husustaki duygularını şöyle ifade buyurmuştur:

“Ey Rasûlullâh’ın Ehl-i Beyt’i! Sizi sevmek, Allâh’ın Kur’ân’ında inzâl ettiği bir farzıdır. Size en büyük medâr-ı iftihar olarak kâfîdir ki, size salât etmeyenin namazı kabul değildir.” (Muhammed Pârsâ, Faslü’l-Hitâb / Tevhîde Giriş, s. 522)

*****

Nitekim Câfer-i Sâdık (r.a), Râfızîler’e kızar, onların, büyük dedesi Hazret-i Ebû Bekir’e gizli ve açıktan dil uzattıklarını işittikçe onlara buğzederdi.

*****

‘‘Ben Zeyneddîn Ali Kelâ’nın sohbetine erişinceye kadar endişe, vesvese ve yanlış tasavvurlardan (Râfızîlikten) kurtulamadım.Alâüddîn Attâr Hazretleri’nin hizmetine yüz sürünceye kadar da Hak Teâlâ’yı tanıyamadım!’’

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ