Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizle Konuşan Taş

Peygamberimizle Konuşan Taş

Peygamber (s.a.v.) Efendimize selam veren ve Efendimiz’in (s.a.v) dayandığı rivâyet edilen taşlar.

Rasûlullah (s.a.v):

“Ben Mekke’de bir taş bilirim ki rasul olarak gönderilmeden evvel bana selâm verirdi. Onun yerini şimdi de biliyorum” buyurmuşlardır. (Müslim, Fedâil, 2)

Zira Efendimiz’in Allah’ın Rasûlü olduğunu, insanların ve cinlerin âsîleri hâriç, yer ve göklerde bulunan bütün mahlûkât bilir. (Ahmed, III, 310)

Bu taş yakın zamana kadar biliniyor ve muhafaza ediliyordu. Osmanlının son dönem âlimlerinden Tâhiru’l-Mevlevî (1877-1951) şöyle der:

“Hz. Ebûbekir’in evi hicrî 623 tarihinde, Yemen Meliki Nureddin bin Ömer bin Ali el-Mesʻûdî tarafından mescide çevrilmiştir ve hâlen Mekke’de kuyumcular çarşısında (bugün Hilton otelinin bulunduğu yerde) mâmur olup ziyâret edilmektedir. Bu evin sırasında Hacer-i Mütekellim, karşısında da Hacer-i Mütteke’ nâmıyla iki taş vardır ki birincisinin Rasûlullah (s.a.v) Efendimiz’e selâm verdiği, ikincisine de Efendimiz (s.a.v)’in dayandığı rivâyet edilir.”[1]

Dipnot:

[1] Tâhiru’l-Mevlevî, Müslümanlığın Medeniyete Hizmetleri, sad. Abdullah Sert, İstanbul: Bahar Yayınları, 1974, II, 132.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ