Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizin Yetiştirdiği Çocuk

Peygamberimizin Yetiştirdiği Çocuk

Mekke’de yaşanan kıtlık ve açlık, Kureyş’e ızdırap verirken; Hz. Ali (r.a.) için Allah’ın müstesnâ bir lutfu olmuştur. Cenâb-ı Hak onun hayrını dilemiş ve kendisine Peygamber Efendimiz’in yanında yetişme nimetini bahşeylemiştir.

Nübüvvetten önce, Kureyş kabilesi şiddetli bir kıtlık ve açlığa dûçâr olmuştu. Allah Rasûlü’nün amcası Ebû Tâlib’in maddî durumu zayıf, âile efrâdı ise hayli kalabalıktı. Bu sebeple sıkıntı içindeydi. Fahr-i Kâinât Efendimiz r, diğer amcası Hz. Abbâs’a gidip:

“–Amcacığım! Biliyorsun ki kardeşin Ebû Tâlib’in âilesi çok kalabalık. İnsanlar kıtlık ve açlığa mâruz kalmış, kıvranıp duruyorlar. Haydi, Ebû Tâlib’in yanına gidelim ve kendisiyle konuşalım. Oğullarından birini ben yanıma alayım, birini de sen al! Böylece onun yükünü biraz hafifletmiş oluruz!” buyurdular.

Efendimiz r çocukken Ebû Tâlib ona bakmıştı, şimdi ise Efendimiz ona yardımcı oluyordu.

Abbâs (r.a.) bu âlicenap teklifi kabûl etti ve berâberce Ebû Tâlib’in yanına vardılar:

“–İnsanlar, içine düştükleri şu kıtlıktan kutuluncaya kadar evlâtlarından bazılarını yanımıza alıp bakmak sûretiyle yükünü hafifletmeyi arzu ediyoruz” dediler. Ebû Tâlib:

“−Akîl’i bana bırakınız, diğerlerinden istediğinizi alabilirsiniz!” dedi.

Bunun üzerine Fahr-i Kâinât Efendimiz, (henüz beş yaşında olan)[1] Hz. Ali’yi (r.a.); amcası Abbâs da Câfer’i (r.a.) aldılar. Efendimiz’e Peygamberlik lutfedilinceye kadar Hz. Ali (r.a.), O’nun yanında yetişti. Sonra ona ilk îman edenlerden oldu. Efendimiz’e tâbî olup ona tasdik etti. Câfer (r.a.) ise Müslüman oluncaya ve bakıma ihtiyaç duymayıncaya kadar Hz. Abbâs’ın (r.a.) yanında kaldı. (Hâkim, III, 666-667/6463; İbn-i Hişâm, I, 264)

Mekke-i Mükerreme’nin üzerine çöken kıtlık ve açlık, Kureyş’e ızdırap verirken, Hz. Ali (r.a.) için Allah’ın müstesnâ bir lutfu olmuştur. Cenâb-ı Hak onun hayrını dilemiş ve kendisine Fahr-i Kâinât Efendimiz’in yanında yetişme nimetini bahşeylemiştir.

[1] Tâhiru’l-Mevlevî, Müslümanlığın Medeniyete Hizmetleri, II, 128.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Hz. Ali’den 111 Hayat Ölçüsü, Erkam Yayınları

 

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ