Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizin Vefatından Önce Vahyin Sıklaşmasının Sebebi

Peygamberimizin Vefatından Önce Vahyin Sıklaşmasının Sebebi

Peygamberimize son vahiy ne zaman geldi? Peygamber Efendimizin vefatından önce vahyin sıklaşmasının sebebi.

  • VAHİY NEDİR, NASIL GELİR?

Enes radıyallahu anh şöyle dedi:

“Allah Teâlâ, Peygamber’in vefatından önce vahyi sıklaştırdı. Öyle ki Peygamber aleyhisselâm vahyin en sık geldiği bir sırada vefat etti.” (Buhârî, Fezâilü’l-Kur’ân 1; Müslim, Tefsîr 2)

VAHYİN EN ÇOK GELDİĞİ GÜN

Müslim’in rivayetinde, vahyin en çok, Hz. Peygamber’in vefat ettiği gün geldiği kaydı bulunmaktadır. Buhârî’den alınmış bu rivayette ise, “gün kaydı” yoktur. “Vahyin pek sıklaştığı bir sırada” denilmesi tarihi gerçeğe daha uygun gözükmektedir.

Hz. Peygamber’in son zamanlarında vahyin sıklaşması, İslâm toplum yapısının ve grup grup gelip Müslüman olan insanların ihtiyaçları ve problemleri dolayısıyladır. Artık sistem tamamlanmaktadır. Bu yoğunluk, bir taraftan da Hz. Peygamber’in dünyadan ayrılma zamanının oldukça yakınlaştığının işaretidir.

GİDECEKLE ÖLECEĞİ ÇOK ÇALIŞTIRIRLAR

Nevevî merhumun muhaddislerin Tefsir ve Kur’an ile ilgili bölümlerde naklettikleri bu hadisi, ömrün sonunda hayrı arttırmak konusunda zikretmesi bu uygulamanın sünnetullaha da uygun düştüğünü göstermek, mevzuyu böylece daha da güçlendirmek istemesiyle açıklanabilir. Halkımızın “Gidecekle öleceği çok çalıştırırlar” sözü de bu genel kaidenin bir başka şekilde tesbit ve itirafıdır. O halde son anlarında bile hayra, ibadete yönelmeyenlerin gafleti ve tabii zararı pek büyük olacak demektir.

HADİSTEN ÖĞRENDİKLERİMİZ

1. Hz. Peygamber vefat etmeden önce vahyin sıklaşması, son demlerde hayrın arttırılmasını teşvik eden ilâhî bir uygulamadır.

2. Son fırsatları olsun değerlendirmeye bakmak lâzımdır.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

PEYGAMBERİMİZE GELEN İLK VAHİY

PEYGAMBERİMİZE GELEN İLK VAHİY

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ