Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizin Siması

Peygamberimizin Siması

Peygamberimizin güzel siması nasıldı?

Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in etrafına îtimat ve huzur telkin eden mübârek yüzü, yüzlerin en güzel ve en temizi idi. Zira Oʼnun gönül dünyasının kâ‘bına varılmaz güzelliği, sûretine aksetmişti.

Yahudî âlimlerinden Abdullah bin Selâm, hicrette merakla Allah Rasûlü’nü sormuş, mübârek yüzlerini görünce de:

“Bu yüz aslâ yalan söylemez!” diyerek müslüman olmuştu.

Çünkü O’ndaki güzellik, heybet, nûrâniyet ve letâfet o derecedeydi ki, Allâh’ın peygamberi olduğuna dâir, ayrıca bir mûcize ve delile ihtiyaç yoktu.

O Gül Yüzü Görselerdi…

Hazret-i Âişe vâlidemiz, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in nurlu sîmâsını şu şekilde anlatırdı:

“Mısır ahâlisi, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in yüzünün güzelliğini işitmiş olsalardı, Yûsuf’un o câzip güzelliği kendilerine bir değer ifâde etmezdi. Züleyhâ’yı kötüleyen kadınlar, Rasûl-i Ekrem’in nur gibi parlayan alnını görselerdi, elleri yerine kalplerini keserlerdi.”

Rahmet Peygamberi

Nebiyy-i Muhterem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimizʼin engin şefkat ve merhamet dolu hâlinden birkaç hususu Hazret-i Âişe -radıyallâhu anhâ- vâlidemiz, şu şekilde nakleder:

“O, hiç kimseyi ayıplamaz, kötülüğe mukâbele etmez, af ve hoşgörüyle muâmele eder, (sûizandan ve) kötülükten uzak kalırdı. Nefsi için bir kimseden intikam almış değildir. Hiçbir köle ve hizmetçiye, hattâ bir hayvana bile haksızlıkla dokunma­mıştır…” (Müslim, Fedâil, 79)

Kaynak: Üsve-i Hasene, Erkam Yayınları

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Özellikleri

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Nasıl Bir İnsandı?

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ