Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizin (s.a.v.) Seyahatleri ve Ticaret Hayati

Peygamberimizin (s.a.v.) Seyahatleri ve Ticaret Hayati

Peygamberimizin (s.a.v) seyahatleri ve ticaret hayatı hakkında kısaca bilgiler…

Amcası Ebû Talib ticaretle uğraşırdı. Bir seferinde Hz. Muhammed’i beraberinde götürdü. fiam yakınında Busra kasabasına uğradılar. Orada Bahira adında bir papaz ile karşılaştılar.

Bahira, Tevrat ve İncil’de adı ve sıfatları yazılı olan son Peygamberin alametlerini bu çocukta gördü. Bunun üzerine O’nu Mekke’ye geri götürmesini, çünkü yahudiler tarafından çocuğa bir kötülük gelebileceğini Ebû Talib’e söyledi. Ebû Talib, Bahira’nın bu tavsiyesine uyarak fiam’a gitmekten vazgeçti ve alışverişini burada tamamlayarak geri döndü.

Hz. Muhammed (s.a.s.) 17 yaşında iken de amcası Zübeyr ile birlikte Yemen’e gidip gelmişti.

MUHAMMED (s.a.s.)’İN TİCARET HAYATI

Kureyş’in ileri gelenlerinden dul ve zengin Hatice adında bir kadın, bazı kimselere sermaye verip ticaret ortaklığı yapıyordu. Hatice, Hz. Muhammed’e sermaye vererek O’nu bir ticaret kervanı ile Suriye’ye yolladı.

Hz. Muhammed (s.a.s.) ticaret hayatında da doğruluk ve dürüstlüğü sayesinde üstün başarı sağladı. Bu sebepledir ki, düzenlediği her ticaret kervanından, beklendiğinden daha çok kârla döndü. Hatice, Hz. Muhammed (s.a.s.)’le yaptığı ticaret ortaklığından çok memnun kaldı.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Nasıl Bir İnsandı?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ