Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizin (s.a.v) Savaşlarının Özellikleri

Peygamberimizin (s.a.v) Savaşlarının Özellikleri

Peygamberimizin (s.a.v) savaşlarının özellikleri nelerdir? Peygamberimiz (s.a.v) savaşlarda neye dikkat ediyordu?

Peygamberimiz insanları güzel sözlerle İslâm’a davet etmiş ve hiç kimseye kaba ve kırıcı davranmamıştır. Buna karşılık müşrikler, Peygamberimize ve O’na inananlara her türlü kötülüğü yapmışlardır. Dini inançlarından dolayı bir çok müslümana dayanılmaz derecede eziyet edilmiş, bazıları da insafsızca öldürülmüştür.

Müslümanlar, kendilerine yapılan bu insanlık dışı muamelelere tam on üç yıl sabretmiştir. Sonunda, doğup büyüdükleri vatanlarını bırakarak Medine’ye göç etmek zorunda kalmışlardır. Ancak, Medine’de de müslümanları rahat bırakmadılar. Bu durum karşısında müslümanların kendilerini korumak için savaşmaktan başka çareleri kalmamıştı. Bunun üzerine, hicretin ikinci yılında savaşa izin verildiğini bildiren ayetler nazil oldu. Bu ayetlerin anlamı şöyledir:

“Kendileriyle harbedilenlere, zulme uğradıkları için savaşa izin verilmiştir. Şüphesiz ki Allah, onlara yardım etmeye kadirdir.” (Hac sûresi, 39)

“Sizinle harbedenlerle, Allah yolunda siz de savaşınız ve aşırı gitmeyiniz. Allah,  aşırı gidip, tecavüz edenleri sevmez.” (Bakara sûresi, 190)

Gerek bu ayetlere, gerekse Peygamberimizin yaptığı savaşlara bakınca şu özellikleri görürüz:

  • 1– Peygamberimizin savaşları saldırı amacına yönelik değildir. Çünkü İslâm, barış dinidir.
  • 2– Bu savaşlar, düşman saldırılarını önlemek, Allah’ın adını yüceltmek, müslümanların dinlerini, canlarını ve mallarını korumak için yapılan savunma savaşlarıdır. Çünkü haksızlığa ve tecavüze uğrayan insanlar, kendilerini savunma hakkına sahiptirler.

Bedir, Uhud, Hendek, Mute ve diğer İslam’ın yayılması için yapılan savaşlar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ