Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizin Kâbe’nin Yeniden İnşâsında Çalışması

Peygamberimizin Kâbe’nin Yeniden İnşâsında Çalışması

Peygamber (s.a.v.) Efendimizin gençlik döneminde Kâbe’nin yeniden inşâsında çalışması.

Allah Rasûlü’nün gençlik yıllarına ait bir hatıraya göz atalım:

Yangınlar, seller ve üzerinden uzun zaman geçmesi sebebiyle yıkılacak hâle gelen Kâbe’yi Kureyş, bi’sete yakın senelerde yeni­den inşa etmek istemişti. Bu şerefli hizmete erkek, kadın, yaşlı, çocuk bütün Kureyş iştirak etti.

Câbir bin Abdullah (r.a) şöyle anlatır:

“Rasûlullah Efendimiz (s.a.v) Kureyş ile birlikte Kâbe’nin binâsı için taş taşıyordu. İzârı (peştamal gibi olan elbisesi) de üzerinde idi. Muhterem amcası Abbâs (r.a):

«‒Kardeşimin oğlu, (insanlardan uzaktayken[1]) şu izârını çözüp omuzlarının üstüne koysan da taşıyacağın taşa siper etsen (omzun acımasa)!» dedi.

Efendimiz (s.a.v) izârını çözüp omuzlarının üzerine koymak isteyince hemen kendinden geçerek yere düşüverdi. İşte o günden sonra Efendimiz (s.a.v) hiçbir vakit elbisesiz görülmedi. SallAllahu aleyhi ve sellem…” (Buhârî, Salât, 8)

Bu konudaki diğer rivayet şöyledir:

Fahr-i Kâinât Efendimiz (s.a.v), Kâbe yeniden inşâ edilirken amcası Abbâs ile birlikte taş taşıyordu. Abbâs (r.a), taşların çıplak omzunu incitmemesi için Efendimiz’e:

“–Elbiseni omzuna koy!” dedi.

Efendimiz (s.a.v), (insanlardan uzak oldukları bir yerde[2]) elbisesini omzuna koymak istediği sırada yere yığıldı ve gözlerini semâya dikerek amcasına:

“–Bana elbisemi ver!” dedi. Hemen onu alıp üzerine örttü. (Buhârî, Hac, 42)

İmâm Zührî (r.a), bu esnâda Rasûlullah (s.a.v) Efendimiz’in henüz bülûğa ermediğini rivâyet eder. Buna göre Kâbe’nin yeniden inşâsı daha erken bir vakitte olmuş demektir.

Dipnotlar:

[1] İbn-i Hacer, Fethu’l-Bârî, III, 441. [2] İbn-i Hacer, Fethu’l-Bârî, III, 441.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ