Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimiz Son Kez Çıktığı Minberden Ne Tavsiye Etti?

Peygamberimiz Son Kez Çıktığı Minberden Ne Tavsiye Etti?

Peygamber Efendimiz (s.a.v) minbere son çıktığında sahabiye neyi tavsiye ediyor? Dr. Murat Kaya anlatıyor…

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in vefâtından önceki son hastalığı sırasında Hazret-i Ebû Bekir ile Abbâs -radıyallâhu anhumâ- Ensâr toplantılarından birine uğramışlardı. Ensâr orada ağlıyorlardı. Ebû Bekir veya Abbâs -radıyallâhu anhumâ-:

“−Niçin ağlıyorsunuz?” diye sordu.

Ensâr:

“−Nebî -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in bizimle beraber oturduğu zamanları hatırladık (O’nu bir daha görememe korkusuyla ağlıyoruz).” dediler.

Hazret-i Ebû Bekir yâhut Hazret-i Abbâs, Nebî -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in yanına girip O’na Ensâr’ın teessürünü arz etti. Bunun üzerine Nebî -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, başını (siyah) bir kumaş kenarıyla sarıp mescide geldi. Minbere çıktı. Bu günden sonra Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bir daha minbere çıkmadı. Allâh’a hamd ve senâ ettikten sonra şöyle buyurdu:

Ashâbım! Size Ensâr’ı vasiyet ederim. Çünkü onlar, benim cemaatim, sırdaşlarım ve emînlerimdir. Onlar, üzerlerine düşen yardım vazifesini (Akabe gecesi söz verdikleri gibi) yerine getirdiler. Şimdi (vazife mukâbilindeki) hakları kalmıştır (ki o da Cennetʼtir). Şu hâlde siz Ensâr’ın iyilik edenlerine teveccüh ve ikram ediniz! (Hadler hâricindeki) kusurlarından da vazgeçiniz ve affediniz!” (Buhârî, Menâkıbu’l-Ensâr, 11)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Gönüller Sultanı Efendimize Muhabbet, Erkam Yayınları, 2015

Müminlerin Kardeşliği Nasıl Olmalı?

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ