Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamber Efendimiz’in Çocuk ve Gençlerle Münasebeti ile İlgili Hadisler

Peygamber Efendimiz’in Çocuk ve Gençlerle Münasebeti ile İlgili Hadisler

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’in genç sahabilerle ilişkisi nasıldı? Peygamberimizin (s.a.v.) çocuk ve gençlerle münasebeti ile ilgili hadisler.

Peygamberimizin (s.a.v.) çocuk ve gençlerle münasebeti hakkındaki bazı hadis-i şerifleri…

PEYGAMBERİMİZİN ÇOCUK VE GENÇLERLE İLİŞKİSİ İLE İLGİLİ HADİSLER

Üsâme b. Zeyd (r.a.) anlatıyor:

“Resûlullah beni alır, bir dizine oturtur, (torunu) Hasan b. Ali’yi de öbür dizine oturturdu. Sonra bizi bağrına basıp şöyle derdi: ‘Allah’ım, bu ikisine merhamet et! Ben de onlara merhamet ediyorum!’” (Buhârî, Edeb, 22)

***

Ebû Katâde (r.a.) naklediyor:

“Resûlullah, kızı Zeyneb ile Ebu’l-Âs b. Rebî’den olan (kız torunu) Ümâme kucağında olduğu hâlde namaz kılardı. Ayağa kalktığı zaman onu kucağına alır, secdeye vardığında bırakırdı.” (Müslim, Mesâcid, 41; Buhârî, Salât, 106)

***

İbn Abbâs’ın (r.a.) naklettiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Küçüğümüze merhamet etmeyen, büyüğümüze saygı göstermeyen, iyiliği emredip kötülükten sakındırmayan bizden değildir.” (Tirmizî, Birr, 15)

***

Enes b. Mâlik (r.a.) şöyle demiştir:

“Resûlullah’a on sene hizmet ettim. Vallahi bana bir kez olsun ‘Öf!’ bile demedi. Herhangi bir şeyden dolayı, ‘Niçin böyle yaptın?’ demediği gibi, ‘Şöyle yapsaydın ya!’ da demedi.” (Müslim, Fedâil, 51)

***

Mâlik b. Huveyris (r.a.) anlatıyor:

“Biz gençler Hz. Peygamber’in (s.a.v.) yanına geldik ve onun yanında (Medine’de) yaklaşık yirmi gece kaldık. Hz. Peygamber (s.a.v.) çok merhametliydi. (Ailelerimizi özlediğimizi anlayınca) şöyle buyurdu: “Memleketinize dönseniz de onlara (öğrendiklerinizi) öğretseniz…” (Buhârî, Ezân, 49)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ