Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamber Efendimiz Adına Kurban Kesilebilir mi?

Peygamber Efendimiz Adına Kurban Kesilebilir mi?

Peygamber Efendimiz adına (Birden fazla kişi para toplayıp) kurban kesilebilir mi? Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım açıklıyor.

PEYGAMBER EFENDİMİZ İÇİN KURBAN KESİLİR Mİ?

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz ümmeti için kurban keserdi. Câbir -radıyallahu anh- şöyle anlatır: “Bir Kurban Bayramı’nda, Allah Resûlü ile musallâda / namazgâhta hazır bulundum. Hutbesini tamamlayınca minberinden indi. Kurbanlık bir koç getirildi. Resûlullah onu kendi eliyle kesti. Keserken de şöyle buyurdu: «Bismillahi vallâhu ekber. Bu, benim adıma ve ümmetimden kurban kesemeyenler adınadır!»” (Tirmizî, Edâhî, 20/1521)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz sevabını ümmetine bağışlamak üzere kurban kestiyse müminler de sevabını Hz. Peygamber’e -sallallahu aleyhi ve sellem- armağan etme niyetiyle kurban kesebilir.

Sevabı Peygamberimizin -sallallahu aleyhi ve sellem- mübarek ruhuna bağışlanmak üzere kurban kesmek caizdir. İbni Ömer -rahmetullahi aleyh- umre yapar ve sevabını Resulullah’ın -sallallahu aleyhi ve sellem- ruhuna hediye ederdi.

Cüneydi Bağdadi Hazretleri ile aynı tabakada olan İbnu’l-Muveffak -rahmetullahi aleyh- yetmiş hac yapmış ve sevabını Resulullah’ın -sallallahu aleyhi ve sellem- ruhlarına hediye etmiştir. İbnu Siraç -rahmetullahi aleyh- ise on bin hatim ve bir o kadar da kurban kesip sevabını Resulullah’ın -sallallahu aleyhi ve sellem- mübarek ruhuna hediye etmiştir. (İbni Abidin 2/ 244)

KURBAN İLE İLGİLİ AYETLER NELERDİR?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ