Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Pedagog Nedir?

Pedagog Nedir?

Pedagog: Çocuk terbiyesi ilmine vâkıf kimse, terbiyeci, mürebbî, eğitimci anlamına gelmektedir.

PEDAGOG KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Sahâbedeki gönül terbiyesi, nasıl bir eğitim sisteminin eseridir? Bu terbiyeyi, bugün hangi pedagog, hangi psikolog verebilir? Acaba dünyadaki bütün psikologlar, sosyologlar, pedagoglar, sosyal-antropologlar, toplum mühendisleri, filozoflar ve emsalleri bir araya gelseler, asr-ı saâdet toplumunun kâ‘bına varabilecek kıvamda yüce hasletlerle donanmış küçük bir toplum meydana getirebilirler mi?!.

*****

Şurası bilinen bir gerçektir ki, bırakın sara hastalarını, dünyânın en büyük ilim adamları; feylesof, psikolog, pedagog ve sosyologları arasında bile, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- gibi, kıyâmete kadar kâinâta hükmedecek ve beşerin bütün ihtiyaçlarını karşılayıponları huzur içinde yaşatacak böylesine mükemmel bir hayat nizamı kurabilen tek bir şahsiyet yoktur.

*****

Acaba 21. asırda dünyâdaki bütün psikologlar, sosyologlar, pedagoglar, sosyalantropologlar, toplum mühendisleri, filozoflar ve emsalleri bir araya gelseler, Asr-ı Saâdet toplumunun kâ’bına varabilecek kıvamda yüce hasletlerle donanmış birkaç insan terbiye edebilirler mi?

*****

Acaba dünyadaki bütün psikologlar, sosyologlar, pedagoglar, sosyalantropologlar, toplum mühendisleri, filozoflar ve emsalleri bir araya gelseler, asr-ı saâdet toplumunun kâ’bına varabilecek kıvamda yüce hasletlerle donanmış küçük bir toplum meydana getirebilirler mi? Ne mümkün?!.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ