Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Ölünce Yüzü Kâbeye Çevrilen İlk Kişi

Ölünce Yüzü Kâbeye Çevrilen İlk Kişi

Hem hayattayken hem de öldükten sonra Kâbe’ye yönelenlerin ilki.

Akabe Bey’ati’ne katılan on iki temsilciden biri olan Berâ bin Ma’rûr (r.a), bir sonraki sene hac mevsiminde Efendimiz’i ve Kâbe’yi ziyâret etmek için Mekke’ye geleceğine dâir vaadde bulunmuştu. Ancak, söz verdiği vakit gelmeden evvel ölüm döşeğine düştü. Bu durumda âilesine:

“–Allah’ın Rasûlü’ne olan vaadim sebebiyle, beni Kâbe’ye doğru çeviriniz! Çünkü ben O’na geleceğimi söylemiştim.” dedi ve böylece hem hayattayken hem de öldükten sonra Kâbe’ye yönelenlerin ilki oldu. (İbn-i Abdilber, I, 153; İbn-i Sa’d, III, 619-620)

Nebiyy-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) Medîne’yi teşriflerinde, (Akabe Bey’ati’ne katılmış olan) Berâ bin Mârûr Hazretleri’ni sordular. Ashâb-ı kirâm:

“−O vefât etti ve malının üçte birini size vasiyet etti ey Allah’ın Rasûlü! Bir de vefatı iyice yaklaşınca yönünün Kıble’ye doğru çevrilmesini vasiyet etti” dediler.

Rasûlullah Efendimiz (s.a.v):

“−Fıtrata uygun olan davranışı bulmuş. Bana vasiyet ettiği üçte biri de evlatlarına iâde ediyorum” buyurdular.

Sonra kabri başına gidip cenaze namazını kıldırdılar ve:

“Allah’ım, onu affet, ona rahmet et, (ondan râzı ol) ve onu Cennet’ine koy…” diye dua ettiler. (Hâkim, I, 55/1305. Bkz. İbn-i Abdilber, I, 153; İbn-i Sa’d, III, 619-620)

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ