Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Nuruosmaniye Camiî Tarihi

Nuruosmaniye Camiî Tarihi

Nuruosmaniye Camiî ve Külliyesi kim tarafından yapılmıştır? Nuruosmaniye Camiî nerede? Nuruosmaniye Camiî ve Külliyesi; tarihi, özellikleri, hakkında bilgi…

Nuruosmaniye Camiî ve Külliyesi, İstanbul’da inşa edilmiş ilk barok özellikli camidir. Çemberlitaş semtinde, Kapalıçarşı girişinde yer alır. 1748-1755 yıllarında inşa edilmiştir.

NURUOSMANİYE CAMİÎ KİM TARAFINDAN YAPILMIŞTIR?

Nuruosmaniye Camiî ve Külliyesi; Osmanlı mimari anlayışından uzak, barok tarzı batılı mimari anlayışın denendiği, süs ve işlemelerin çokça kullanıldığı bir külliyedir. Külliyenin yapımına Sultan 1. Mahmut zamanında başlandı. Sultan’ın ömrü külliyeyi bitirmeye vefa etmeyince, Sultan 3. Osman tarafından tamamlandı.

Cami, Fatma Hanım Mescidi’nin yerine, 1749 Ocak’ından 1755 Aralık’ına kadar süren zaman diliminde inşa edildi.

Külliyenin mimarı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte bazı kaynaklarda Rum olduğu sanılan Simeon Kalfa tarafından yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Külliye planında; cami, kütüphane, türbe, imaret, medrese, sebil, hünkâr mahfili ve çeşme bulunur.

Camide bulunan yazıların büyük bir bölümü; Hattat Bursalı Ali Efendi, Mehmet Rasim, Seyyid Abdulhalim ve Fahrettin Yahya tarafından yazıldı. Duvarları çevreleyen içbükey kornişlerde Fetih Suresi yazılıdır.

NURUOSMANİYE CAMİÎ NEREDEDİR? – HARİTA

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ