Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Nebatat Ne Demektir?

Nebatat Ne Demektir?

Ne­bat: Top­rak­tan çı­kan, yer­den bi­ten şey, bit­ki anlamlarına gelmektedir. Ne­batat: Ne­bât­lar, bit­ki­ler anlamına gelmektedir. Nebati: Nebatla, bitkiyle ilgili; nebata, bitkiye âit, nebata, bitkiye mensup anlamına gelmektedir.

NEBATAT KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Oksijen ile karbondioksit sürekli kullanılıyor olmasına rağmen havadaki nisbetleri (oranları) muhafaza edilmektedir. Dünyada sadece insanlar ve hayvanlar mevcut olsaydı, tabiattaki bütün oksijeni kullanıp karbondiokside çevirirler ve bir müddet sonra oksijenin azalmasına mukâbil gittikçe artan karbondioksit ile zehirlenip ölürlerdi. Ancak bu âlemi var eden kudret, bir de nebâtâtı (bitkileri) yaratmış ve onlara da karbondioksidi kullanıp oksijene dönüştürme kâbiliyeti vererek âlemde muhteşem bir denge ve devam edip giden bir canlılık meydana getirmiştir.

*****

Yeryüzü kabuğunun kalınlığı öyle hassas bir ölçü ile belirlenmiştir ki biraz daha kalın olsaydı, karbondioksitle oksijeni emer ve nebatât yetişmezdi.

*****

Nebâtât (Bitkiler)

Bir tohum toprağa düşüp de toprağın nemi ona tesir edince, büyüyüp gelişir ve bu gelişme neticesinde üst ve alt kısımları çatlar. Üst kısmından toprağın üzerinde yükselecek olan ağaç çıkarken, alt kısmından toprağın derinliklerine doğru yayılan kökler uzanır. Bu, şaşırtıcı bir şeydir. Çünkü bu tohumun tabiatı tek, dışardan gelen tesirler de tek olduğu hâlde bir tarafından havaya yükselen bir madde, diğer tarafından ise toprağa giren bir madde çıkmaktadır. Tek bir tabiattan birbirine zıt iki şeyin doğması, hayret vericidir. Anlıyoruz ki bu, kesinlikle her işinde hikmetsahibi bir Yaratıcı’nın irâde ve idâresiyle olmaktadır.

*****

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ