Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Müzakere Ne Demek?

Müzakere Ne Demek?

Mü­zâ­ke­re: Bir ko­nu­da kar­şı­lık­lı fi­kir be­yân et­me, ka­rar ön­ce­sin­de­ki gö­rüş­me gibi anlamlara gelmektedir.

MÜZAKERE KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Bir grup insan, Allâh’ın evlerinden bir evde toplanır, Allâh’ın Kitâbı’nı okur ve onu aralarında müzâkere ederlerse, üzerlerine sekînet iner, onları rahmet kaplar ve melekler çevrelerini kuşatır. Allah Teâlâ da o kimseleri kendi nezdinde bulunanların arasında zikreder.

*****

Dinledikleri sohbet, onları derin derin düşüncelere daldırmıştı. Yaşadıkları hâdiseyi tahlil ve müzâkere ettiler.

*****

Enes (r.a) şöyle anlatır:

“Biz Allâh’ın Nebîsi (s.a.v) ile birlikte otururduk. Bâzen altmış kişi olurduk. Efendimiz (s.a.v) bize bâzı hususlar anlatırdı. Sonra Allah Rasûlü (s.a.v) kalkıp bâzı ihtiyaçları için evine giderdi. Bu esnâda biz de kendi aramızda Efendimiz’in anlattığı hususları müzâkere ederdik. Biri bittiğinde diğer hadîs-i şerîfi müzâkere ederdik.

*****

Ebû Nadre, şöyle der:

“Peygamber Efendimiz’in ashâbı bir araya geldiklerinde ilim (hadîs-i şerîfleri) müzâkere ederler ve Kur’ân’dan bir sûre okurlardı.”

*****

Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in yolunu tâkip etmeleri, sünnetine tâbî olmaları ve hadîs-i şerîflerini müzâkere etmeleri de onlara dâimâ Rasûl-i Ekrem’i hatırlatıyordu.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ