Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Muzafferiyet Ne Demek?

Muzafferiyet Ne Demek?

Mu­zaf­fe­ri­yet: Muzaffer olma, zafer kazanma, gâlibiyet gibi anlamlara gelmektedir.

MUZAFFERİYET KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

İhlâslı ve sabırlı kimselerden oluşan nice az sayıdaki ordular, sayı ve techizat bakımından kendilerinden katbekat fazla olan ordulara Allâh’ın izniyle gâlip gelmişlerdir ki, bu durum da, zaferlerin temelinin “ihlâs” olduğunu göstermektedir. Bedir Gazvesi’ndeki muzafferiyet bunun en parlak misâlidir.

*****

Endülüs fâtihi Târık bin Ziyâd, İspanya’ya girerken üzerinde yamalı elbiseler vardı. Fakat gönül ve rûhunun nâil olduğu şecaat ve muzafferiyet, gözleri kamaştırıyordu. Neticede onun bu hâli, muazzam bir medeniyete vasıta oldu.

*****

Sir Coben Korbet diyor ki:

“Çanakkale’de bizim gemi ateşlerimizde büyük kayıplara uğrayan birlikler Türk olmasaydı yerlerinde kalamazlardı. Hâlbuki Türkler, bütün muhârebe süresince yerlerinden ayrılmadılar. Gösterdiğimiz bütün îtiyat ve basîretlere rağmen baş döndürücü bir muzafferiyet kazandılar.”

*****

Osmanlı’nın gazâ ve duâ ordularıyla gerçekleştirdiği muhteşem muzafferiyet ve mazhariyetlerin temelini oluştururlar.

*****

Allâh’ım! Bugün hâlâ eğik duran mü’min başlarını yeniden İslâm’ın satvet ve ihtişâmıyla muzafferiyet semâlarına yükselt! İslâm âlemini yetimlikten ve öksüzlükten kurtar!

*****

insan, acziyetini ve kulluğunu dâimâ hissetmeli, her türlü nîmet, muzafferiyet ve muvaffakıyyetin Allâh Teâlâ’dan gelen bir lutuf olduğunu bilmelidir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ