Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Müstehak Ne Demek?

Müstehak Ne Demek?

Müstehak: İstihkâkı olan, lâyık, hak etmiş, lâyık olunan, hak edilen şey anlamlarına gelmektedir.

MÜSTEHAK KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

İnsanlar üzerindeki hukûkullâh îcâbı olarak namazın elli vakit kılınmasının müstehak olduğu, ancak Cenâb-ı Hakk’ın lutf u keremi ile bu mükellefiyetin bire on nisbetinde azaltıldığıdır.

*****

“Aslında siz, Peygamber’in ve mü’minlerin, âilelerine bir daha geri dönmeyeceklerini sanmıştınız. Bu sizin gönüllerinize güzel göründü de kötü zanda bulundunuz ve helâke müstehak bir topluluk oldunuz. Kim Allâh’a ve Rasûlü’ne îmân etmemişse bilsin ki Biz, kâfirler için çılgın bir ateş hazırlamışızdır.” (el-Fetih, 12-13)

*****

Îmânın kemâli; lâyıkına muhabbet, yani Allâhʼı ve Oʼnun sevdiklerini sevmek ve müstahakkına nefret, yani Allah ve Rasûl’ünün düşmanlarına buğzetmektir. Nitekim Tebbet Sûresi,müstehakkına nefretin,yani Allâhʼın sevmediklerine buğzun, en müşahhas bir tâlim ve telkînidir.

*****

Fâsıkın ise, böyle yanlış yollara gittiğinde müstehak olduğu cezâya daha da istihkak kesbetsin diye malı ziyâdeleşir.

*****

Sultan Abdülhamîd’in mübârek şahsiyeti, siyâsetinin incelikleri ve zamanının dâhilî ve hâricî gâileleri, böyle makale hacimli yazılara sığmaz. O, bütün milletin âdeta müstehak olduğu musîbetleri bertaraf için beşer tâkatinden umulmayacak derecede gayret gösterdiği hâlde, netice fâsıkların galebesi ile tahakkuk etmişse, bunu kader perspektifinden bakmadıkça anlamak mümkün değildir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ