Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Musallat Ne Demek?

Musallat Ne Demek?

Musallat: Fazlasıyla üzerine düşen, aşırı derecede tâciz eden, sık sık rahatsızlık veren, sataşan anlamlarına gelmektedir.

MUSALLAT KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Uteybe’nin yapmış olduğu bu terbiyesizlik karşısında:

“−Allâh’ım! Köpeklerinden bir köpeği ona musallat et!” diyerek bedduâ etti.

*****

Bin bir acıyla geçen üç senenin nihâyetinde, Allâh Teâlâ bir ağaç kurdunu müşriklerin Kâbe’ye astıkları antlaşma sahîfesine musallat etti.

*****

İblis ve onun aveneleri, bir insanın dîn ve îmânına musallat olduklarında, onu evvelâ sünnetlerden uzaklaştırmaya çalışırlar. Zira bunda muvaffak olamazlarsa, farzlara aslâ ilişemeyeceklerini bilirler.

*****

İnsanın mânevî yönünü göz ardı ederek onu sırf maddî bir varlık olarak telâkkî eden batı âleminin insanlığın başına musallat ettiği pozitivizm, materyalizm ve kapitalizm fırtınaları, yaklaşık iki asırdır, bütün dünyâyı acımasız bir şekilde kasıp kavurmaktadır.

*****

Felsefe cereyanları dünyâda ortadan kalkmayıp başka ülkelerde devâm etmiş ve İslâm dünyâsının zayıfladığı son ikiasırdan beri, aynen İmâm Gazâlî Hazretleri’nin devrinde olduğu gibi yeniden birtakım fikir cereyanları hâlinde ülkemiz gençlerine musallat olmaya başlamıştır.

*****

Hacca niyet ettiğiniz şu andan itibâren, şeytan size daha büyük bir hırsla musallat olacaktır. Yolculuğunuzda arka arkaya pek çok aksilikler çıkabilir. Bilhassa hac ibâdetinde, şeytanın bu nevî ifsatlarına karşı uyanık olunuz.

*****

Ebû Eyyûb el-Ensârî (r.a.) bir gün insanlara imamlık yapmıştı. Namazı bitirdikten sonra şöyle buyurdu:

“‒Az önce şeytan bana musallat oldu ve o kadar vesvese verdi ki nihâyet benim kalbime arkamdaki insanlardan daha faziletli olduğum düşüncesini getirdi. Bundan sonra artık ebediyyen imamlık yapmayacağım!

*****

Ölüm anı, şeytanın bizler en çok musallat olduğu bir zamandır.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ