Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Musalla Ne Demek?

Musalla Ne Demek?

Musallâ: Na­maz kıl­ma­ya mah­sus açık yer, Câ­mi ci­vâ­rın­da ce­nâ­ze na­ma­zı kı­lı­nan yer anlamlarına gelmektedir.

MUSALLA KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Oraya «cenâze namazının kılındığı yer» mânâsında «musallâ » dendi. Cenâzeler hep oraya götürülüyordu. Allâh Rasûlü’nün vefâtından sonra da aynı usûl devâm etti.

*****

Sosyetik mühitlerde, kabristan gören, musallâ taşı gören yerlerde, kat fiyatları düşüyor. Niye? Ölümü hatırlattığı için. Tabut görüp de ölümü düşünmek istemiyor insanlar.

*****

Beşiklerin öncesi ve tabutların sonu, musallâların mâhiyeti bilinmedikçe, hayatın ve dünya faaliyetlerinin mânâsı, gâyesi ve lezzeti kalır mı

*****

Biz, Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ile birlikte Musallâ’ya gidiyorduk. Efendimiz insanlardan bir kısmının alışveriş yapmakta olduğunu gördü.Onlara:

«−Ey tâcirler cemaati!» diye seslendi. Onlar da Allâh Rasûlü’nün hitâbınakulak vererek O’na bakmaya başladılar. Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

«−Şüphe yok ki tâcirler kıyâmet günü fâcirler olarak diriltilirler. Ancak Allâh’tan korkan, iyilik eden ve sadâkat ehli olan bundan müstesnâdır.» buyurdu.” (Tirmizî, Büyû’, 4/1210)

*****

Ulu Hâkan’ın cenâzesi, dört yüz muhâfızın nezâretinde İstanbul’a getirildi. Süleymâniye Câmii’nin musallâ taşına kondu.Cenâze namazı beş yüz müezzinin, tekbirleri birbirlerine aktarmaları ile kılındı. Cemaatin arka ucu Fâtih Câmii’ne dayanıyordu.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ