Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Müreffeh Ne Demek?

Müreffeh Ne Demek?

Müreffeh: Refah içinde yaşayan, her türlü ihtiyacı karşılanmış olan, bolluk içinde olan anlamlarına gelmektedir.

MÜREFFEH KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Allâh Teâlâ dileseydi Habîb-i Edîb’ine çocukluğundan itibâren rızık peşinde koşmaksızın müreffeh bir hayat yaşatabilirdi. Fakat hikmet-i ilâhî, Allâh Rasûlü’nün kendi el emeğiyle rızkını kazanarak hayâtını idâme ettirmesini ve ümmetine örnek olmasını murâd etmiştir.

*****

Dünyayı âhirete hazırlık mekânı, âhireti de bu dünyanın devamı kabul eden İslâm, bu iki âlem arasında beden-rûh, madde-mânâ bakımından en güzel ve mükemmel dengeyi kurmuş, böylece huzurlu, âhenkli ve müreffeh bir cemiyetin en sağlam zemînini oluşturmuştur.

*****

Halkımdan fukarâ olanların rencide olmasına katiyen rızâm yoktur. Herkes müreffeh bir hayat yaşasın ki gayr-i müslimler, halkımızın hâline gıpta edip müslümanlara meyletsinler ve İslâm’a muhabbetleri artsın.

*****

Nasıl ki bizden evvel bu topraklarda yaşayan ecdâdımız canları ve kanları pahasına onu bizlere armağan etmişler ise, bizler debu mübârek vatanı, Kur’ân sadâları, ezanları ve hür bayrağı ile bizden sonraki nesillere daha müreffeh bir durumda intikâl ettirmek zorundayız.

*****

Meselâ, az maaşlı bir me’mur, yüksek maaşlı me’murun kullandığını kullanmaz, yediğini yemez, giydiğini giymezdi. Fakat mes’ûddular, müreffeh idiler.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ