Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Murdar Ne Demek?

Murdar Ne Demek?

Murdar: Pis, kirli, iğrenç. Şer’î hükümler dâiresinde kesilmemiş hayvan anlamlarına gelmektedir.

MURDAR KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Pis ve murdar bir su akıntısı, necâseti/pisliği temizleyebilir mi? İnsanın kendi bilgisi, kendisinde bulunan aşağı duygularıiçinden süpürüp atabilir mi?

*****

O Peygamber onlara mâruf ile emreder ve onları münkerden nehyeder, temiz hoş şeyleri kendileri için helâl, murdar şeyleri üzerlerine haram kılar, sırtlarından ağır yüklerini ve üzerlerindeki bağları, zincirleri indirir atar.

*****

Kalpteki menfî hasletler, insanın Kur’ân ile hakîkî mânâsıyla buluşmasına mânî olur. Hattâ Kur’ân’ın rahmeti, şifâsı ve hidâyeti ile buluşamayanlar tam aksine murdarlığa dûçâr olurlar.

*****

Kur’ân’ın rahmeti, şifâsı ve hidâyeti ile buluşamayanlar, onun feyiz ve bereketinden istifâde edemedikleri gibi tam aksine murdarlığa dûçâr olurlar.

*****

Nikâhın saâdetini, fuhşun murdarlığına değişmek kadar ahmaklık ve cehâlet olamaz!.. Nitekim bu ahmaklık ve murdarlığın hâli, Mîrâç’ta Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e gösterilmiştir.

*****

Yetimlere mallarını verin, temizi verip murdarı almayın, onların mallarını kendi mallarınıza katarak yemeyin…” (en-Nisâ, 2)

*****

Türkler, murdar kabûl ederek hiçbir zaman evlerine sokmadıkları sokak köpeklerinin açlıktan sıkıntı çekmelerine veya telef olmalarına meydan vermemek için hergün bu hayvanlara bir miktar et dağıtılmasını vasiyet ederler ve bu iş için kasaplara bir miktar para tahsis ederler.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ