Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Münzevi Ne Demek?

Münzevi Ne Demek?

Münzevî: İnzivâya çekilmiş olan, herkesten uzaklaşıp bir köşeye çekilmiş bulunan anlamına gelmektedir.

MÜNZEVİ KELİMRSİNE ÖRNEK CÜMLELER

Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- askerlerine sözlerinde durmalarını, aşırıya gitmemelerini, ahitleri bozup zulmetmemelerini, boş yere insanları öldürmemelerini, özellikle kölelere, çocuklara, kadınlara, yaşlılara ve manastırlaraçekilmiş münzevîlere dokunmamalarını, hurmalıklara zarar vermemelerini, ağaçları kesmemelerini ve binâları yıkmamalarını da tembih etmiştir.

*****

Bâzı Hak dostları, azamet-i ilâhiyye karşısında hayret vâdilerine düşmüş; sessiz, sözsüz ve dilsiz bir şekilde, sükûtun münzevîliği içinde yaşamışlardır. Fânî ömürlerini, rûhânî bir sükûtun şi’riyyeti içinde geçirmişlerdir.

*****

Mecnun gibi aşk çöllerinde dolaştırmış; kimini hayret vadilerinde gezdirmiş; kimini azamet-i ilâhiyye tecellîleri karşısında dilsiz eyleyerek sükûtun münzevîliği içinde gizlemiş, kimini Yûnus Emre gibi aşk bülbülü kılmış, kimini de Hazret-i Mevlânâ gibi dilinden hikmetler fışkıran bir mânâ ummânı eylemiştir

*****

O ayrıldıktan sonra memleketi olan Gucdüvân’a dönüp riyâzat ve mücâhede ile münzevî bir hayat yaşadı. Ancak mânevî hâllerini büyük bir titizlikle hep gizlerdi.

*****

Muhammed Zâhid (r.a), Yâkub Çerhî Hazretleri’nin torunudur. Yâkub Çerhî Hazretleri’nin halîfelerinden istifâde eden Muhammed Zâhid (r.a), uzun yıllar zâhidâne ve münzevî bir hayat yaşayarak tasavvuf yolunda merhaleler katetti.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ