Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Münhasır Ne Demek?

Münhasır Ne Demek?

Mün­ha­sır: Hasredil­miş, ay­rıl­mış, bir şe­ye ve­ya bir kim­se­ye mah­sus, ku­şa­tıl­mış, sı­nır­lı anlamlarına gelmektedir.

MÜNHASIR KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Genetik ilminde yapılan yeni keşifler de, her insanın nev’-i şahsına münhasır bir başka şifresi daha olduğu gerçeğini ortaya koymuştur.

*****

Peygamberlerde ümmetlerine örneklik esas olmakla berâber, bu tür husûsiyetleri, Allâh Rasûlü’nün şahsına münhasır olduğu için, ümmete örnekliğin dışında kalmaktadırlar.

*****

Bizler, sâdece O’nun şahsına münhasır olan ulvî fazîletlerde O’nu örnek almakla mükellef değiliz. Zaten böylesi yüksek hâl ve davranışlar, bir nevî yıldızlardaki ölçülerdir ve bu tip davranışlar sergilemeye tâkat getiremeyiz.

*****

Geçmiş milletlerin ve peygamberlerin târihinden, kıyâmet gününden, cennet ve cehennemden bahsettiği duyulmamıştı. Yalnız kendi şahsına münhasır yüksek bir ahlâk ile nezih bir hayat yaşıyordu. Lâkin Hirâ Mağarası’ndan ilâhî tâlimât ile döndüğünde, tamâmen değişmişti.

*****

Peygamberler ise geçici bir zaman için ve bâzıları da münhasıran bir kavme gönderilmişlerdir. Bu bakımdan her peygamberin mûcizesi kendi zamânına münhasırken, Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in mûcizeleri bütün zamanlara şâmildir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ