Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Mukavemet Nedir? Mukavemet Ne Demek?

Mukavemet Nedir? Mukavemet Ne Demek?

Mukavemet: Bir gücün tesirine karşı koyan güç, direnç. Karşı durma, direnme, karşı tarafın irâdesine boyun eğmeme gibi anlamlara gelmektedir.

MUKAVEMET KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

Sadece kötülerden kaçmak yetmez. İsâbetli bir yere sığınmadıkça bu kötülüklerden kurtulmaya imkân yoktur. Böyle bir kapıya ulaştığın zaman orada sırf boğaz tokluğuna bile bulunmaya râzı olmalısın. O şerli insanlar gelip seni bulurlarsa, onların tehditlerine mukâvemet et. Seni dövseler de sövseler de aldırma. Bu uğurda katlanacağın sıkıntıların ve göstereceğin mukâvemetin, Allâh’ın mükâfâtını îcâb ettireceğini düşünerek bunlara râzı olmalısın. Nihâyet seni polise ihbâr etmekle tehdîd edebilirler. Hapis hayatını bile onlarla beraber olmaya tercih ettiğini söylediğine göre, bu tehdide de kolayca mukâvemet edebilirsin.

*****

Fakültede birtakım zengin ve görgülü âilelerin çocuklarıyla tanıştım. Onlarla evlerde âlem yapmaya başlamıştık. Onların çoğu uyuşturucu kullanıyordu. Ben de başlangıçta mukâvemet edip reddetmeme rağmen, belli bir zaman sonra buna alıştım. Uyuşturucuyu alıp hayâle dalmak hoşuma gidiyordu. Öyle oldu ki, bu zehire bağımlı hâle geldim.

*****

Sabır, irâde ve nefsânî arzulara mukâvemet gibi hâllerin takviyesiyle ahlâkı olgunlaştıran diğer bir ibâdet de oruçtur.

*****

Bir hizmet insanı da, karşılaştığı tehlike ve güçlükler karşısında yılmamalı, bilâkis çetin şartlar altında bulunmaktan dolayı mukāvemeti artmalı, daha da kuvvet bulmalıdır.

*****

Rûhunun mukâvemeti, aştığın engeller nisbetinde artar.

*****

İnsanların, aştıkları engeller nisbetinde rûhen mukâvemetleri artar. Hak Teâlâ bu sebeple en çok peygamberleri çile çemberinden geçirerek insanlığa nümûne kılmıştır.”

*****

Bir avuç sahâbî ile çekirge sürüleri gibi kalabalık olan düşmana karşı büyük bir mukâvemet gösterdi.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ