Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Muhammed Zâhid Hazretleri Kimdir?

Muhammed Zâhid Hazretleri Kimdir?

Altın Silsile’nin 19’uncu halkası, Yâkub Çerhî Hazretlerinin torunu Muhammed Zâhid Hazretlerinin hayatı…

Muhammed Zâhid Hazretleri, Yâkub Çerhî Hazretlerinin torunudur. Yâkub Çerhî Hazretlerinin halîfelerinden istifâde eden Muhammed Zâhid Hazretleri, uzun yıllar zâhidâne ve münzevî bir hayat yaşayarak tasavvuf yolunda merhaleler katetti.

Daha sonra Ubeydullah Ahrâr Hazretlerinden feyz almak ve sohbetinde bulunmak üzere yola çıktı. Semerkand yakınlarına geldiğinde, Ubeydullah Ahrâr Hazretleri onu yolda karşıladı. Şeyhi Yâkub Çerhî Hazretlerinin torunu olduğu için ona çok büyük hürmet ve alâka gösterdi.

Hâce-i Ahrâr Hazretleri, aralarında geçen sohbetlerden sonra Muhammed Zâhid Hazretlerinin tasavvuf yolunda engin bir istîdâda sahip olduğunu gördü ve onu müridliğe kabûl etti. Muhammed Zâhid Hazretleri kısa zamanda büyük mesâfeler katetti ve kendisine hilâfet verildi.

Memleketine dönen Muhammed Zâhid Hazretleri orada insanları irşâda başladı

MUHAMMED ZÂHİD HAZRETLERİNİN VEFATI

Hicrî 936 senesinin Rebîulevvel ayında vefât etti.

MUHAMMED ZÂHİD HAZRETLERİNİN KABRİ NEREDE?

Kabri, Özbekistan’ın Surhanderya eyaletinde, Altınsay ilçesinin Vahşıvar köyündedir. Duşanbe yakınlarında da bir kabri olduğu söylenir.

MUHAMMED ZÂHİD HAZRETLERİNİN HİKMETLİ SÖZLERİ

  • “Mânevî hâllere ulaşmak ve seyr u sülûkün makamlarını katedebilmek için nefse karşı mücâhedeyi hiçbir zaman terk etmemek gerekir. Zira bütün kötülüklerin kaynağı olan nefs ve onu tahrik eden şeytan, devamlı teyakkuz hâlindedir. Bu sebeple nefsin taarruzlarına karşı dâimâ uyanık olmak ve mücâhede etmek lâzımdır.”
  • “Tasavvufî edepler, bu yolda ilerlemek isteyen kişinin yolunu aydınlatacak meş’alelerdir. Her kim mânevî âlemde ilerlemek ve hâl sahibi olmak istiyorsa, mutlakâ büyüklerin koyduğu edeplere riâyet etmelidir.”

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Altın Silsile, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ