Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Mescid-i Nebi’nin Genişletilmesi Nasıl Olmuştur?

Mescid-i Nebi’nin Genişletilmesi Nasıl Olmuştur?

Mescid-i Nebevi’nin genişletilmesi ne zaman ve nasıl olmuştur?

Hz. Osman (r.a.) devrinde, Müslümanlar Cuma günleri Mescid’in darlığından ve namaz kılmak için meydanlara yayıldıklarından şikâyet edip Mescid’in genişletilmesini istediler.

Osman (r.a) da ashabın görüş sahibi olanlarıyla konuştu. Mescid’in yıkılıp genişletilmesi hususunda görüş birliğine varıldı.

Osman (r.a) Mescid’in yapısını değiştirdi. Ona birçok ilaveler yaptı. Duvarları yontma nakışlı taşlarla ve kireçle, çürüyen direklerini de yontma nakışlı taşla yaptırdı. Mescid’in tavanını sert ve dayanıklı sac ağacıyla kaplattı. Yapının çakıl ve kumları Akîk deresinden taşındı. Kerpici, Bakî’de kesildi.

Mescidin temeli, adam boyu yükselinceye kadar, taşla örüldü. Hz. Ömer devrinde olduğu gibi, mihrabın sağında, solunda ve aksi istikametteki kısmında ikişerden altı kapı açıldı.

MESCİD-İ NEBEVİ’NİN GENİŞLETİLMESİ

Mescidi genişletme işine, Hicretin 29. senesi Rebiülevvel ayının başlarında başlandı, 30. senenin Muharrem’i girince, on ayda bitirildi.[1]

İnşaat esnâda, Allah Rasûlü (s.a.v) için minber yapılınca, O’ndan ayrılmanın hicrânıyla inleyen Hurma Kütüğü meydana çıkmış, Übey bin Ka’b (r.a) bu kütüğü alarak kurtlar tarafından yenilip un ufak edilinceye kadar evinde saklamıştır. (İbn-i Sa’d, I, 251-252)

Aynı şekilde Kuba Mescidi de Osman (r.a) tarafından genişletilmiştir.

[1] Bkz. Buhârî, Salât, 62; Ebû Dâvûd, Salât, 12; Ahmed, II, 130; Semhûdî, II, 495-501; Belâzurî, Fütûhu’l-büldân, I, 5; Diyarbekrî, I, 347

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ