Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Mehmet Şevki Eygi Kimdir?

Mehmet Şevki Eygi Kimdir?

Gazeteci, yazar ve mütefekkir Mehmet Şevki Eygi’nin kısaca hayatı.

Mehmet Şevket Eygi, 7 Şubat 1933’te Zonguldak’ta doğdu. Kolağası Neşet Bey’in torunudur. Annesi öğretmendi.

Galatasaray ilkokulu ve lisesinde okudu. Lisede Enver Tekand, Orhan Şaik Gökyay, Nihat Sami Banarlı ve Ahmet Kutsi Tecer gibi isimlerden dersler aldı. Üniversiteyi Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu.

Eygi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda mütercimlik yaptı. Çeşitli gazetelerde çalıştı, köşe yazıları yazdı.

90’lı yıllarda yazdığı köşe yazısı nedeniyle hapis cezasına mahkûm edildi. Son yıllarda dindar kesimin bazı hatalarını düzeltmesi konularında özeleştirisel uyarı yazıları yazdı.

Mehmed Şevket Eygi, 86 yaşında İstanbul’da vefat etti.

Eygi, Milli Gazete’de 4 Temmuz’da yayınlanan “Haberiniz var mı, soruyor musunuz?” başlıklı yazısında kedisiyle ilgili vasiyetini dile getirmiş ve şu ifadelere yer vermişti:

“Vefatımda kedim sağ olursa, dostlarımdan biri ona sahip çıksın, evine götürsün, ölünceye kadar baksın. Öldüğünde cesedini beyaz bir beze sarıp temiz bir yere gömsün. Mütevazı bir hayvandır. Az yer, çok sevgi ister. Gördüğü sevginin on katını verir. Bakan sevap kazanır. Bu iyiliği yapacak olana şimdiden dua ediyorum, teşekkür ediyorum.”

ESERLERİ

Müslüman Kardeşim Uyan, Müslümanın Yüz Vazifesi, Gıybet İlleti, Bir Kaç Yazı, Namazı Dosdoğru Kılmak, Ehl-i Sünnet’i Savunuyorum, İslâmî Konular, Yahudi Türkler yahut Sabetaycılar, Yakın Tarihimizde Cami Kıyımı, Çareler Çözümler Teklifler Tenkidler, Resmi Tarih Yalanları (İlber Ortaylı, Mete Tunçay, Yavuz Bahadıroğlu vd.)

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ