Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Laf Mücahidi Nedir?

Laf Mücahidi Nedir?

Musa Topbaş Hocaefendi’nin laf mücahidleri diye tanımladığı kişiler kimlerdir?

Musa Topbaş Hocaefendi cihâdın her iki çeşidinde de öncü ve önderdi. O, Allâh’a vuslat yolunda en büyük engel olan nefsânî arzularını yenerek, bu alanda başkalarına da rehberlik edebilecek seviyeye gelmiş, öncü ve önder bir insandı. Kendi nefsiyle cihâdı ihmal edip, âleme nizam vermeye kalkanları “laf mücâhidleri” diye adlandırarak şöyle tasvir ederdi:

YERLER, İÇERLER, YERSİZ KONUŞURLAR

“Bazı laf mücahidleri vardır ki yerler, içerler, yerli yersiz devamlı konuşurlar, nefislerinin her arzusunu yerine getirirler. İşleri, güçleri tembel tembel oturup, şunun bunun aleyhinde bulunmaktır. Bilgisiz, gâyesiz mücâhidlik, insanı tembelliğe, lâf cambazlığına, yersiz itirazlara sevkeder.

Nefsinin esiri olduğu için, ne kendisine, ne İslâmiyete ne de vatan ve millete faydalı olur. Rûhen inkişaf hâlinde olmadığı için daima kötümser haldedir. Gönülleri Allah, Peygamber ve Allah dostlarından hicaplı (kapalı, perdeli) olduğu için, semereli hiç bir iş ellerinden gelmez, vakitlerini dedikodu ile geçirirler.

Buna rağmen mağrurdurlar, kendilerini bu bakımdan mücâhid zannederler. Hâlbuki zannetdiklerinden çok uzaktadırlar. Çok zaman faydalı olacakları yerde, dar bir görüş içinde olmaları sebebiyle, zararlı olmaktadırlar. Yarım yamalak bilgileri ile her konuya burunlarını sokarlar.

En ufak bir hizmeti yüklenemezler. Hâlık Teâlâ ve Tekaddes Hazretleri, bunlara hidâyet yolunu açsın! Ve hepimize de hakiki mücahidlerin yolunda gitmeyi nasip eylesin.

Amin!

Kaynak: musatopbas.com

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

dir.topmillion.net