Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kur’an’da Peygamberler Nasıl Anlatılmıştır?

Kur’an’da Peygamberler Nasıl Anlatılmıştır?

Cenab-ı Hak, Peygamberleri her hususta insanlara rehber ve önder olarak göndermiştir. Her birine farklı mucizeler verip onları sadece Ahiret işlerinde değil, dünyevi keşiflerde de birer üstad kılmıştır.

Kur’ân-ı Kerîm’de, Müslümanların örnek alması için Hz. Zülkarneyn’in (a.s.) demir kütleleri eritip üzerine erimiş bakır dökerek sağlam bir set inşâ ettiği,[1] Cenâb-ı Hakk’ın demiri Hz. Davud’a yumuşattığı, onun da geniş ve ölçülü zırhlar îmâl ettiği, Cenâb-ı Hakk’ın Hz. Süleyman (a.s.) için erimiş bakırı kaynağından sel gibi akıttığı, onun da mâbedler, büyük havuzlara benzer çanaklar ve taşınması güç kazanlar yaptırdığı[2], Hz. Dâvud ve Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayvanların dilini anladığı ve onlardan ordular kurduğu, Kitap’tan bir ilme sahip olan âlim bir zâtın göz açacak kadar bir zaman bile geçmeden Belkıs’ın tahtını çok uzak mesâfelerden getirdiği[3]… anlatılır.

Cenâb-ı Hak, Peygamberleri her hususta insanlara rehber ve önder olarak göndermiştir. Her birine farklı mucizeler verip onları sadece Âhiret işlerinde değil, dünyevî keşiflerde de birer üstad kılmıştır. Bugünkü maddî ve manevî terakkînin, fen ve sanat alanındaki ilerlemenin pîrleri Peygamberlerdir. Nitekim yaptığı gemiyle uzun müddet su üstünde kalan ve gemi sanayiini kuran Hz. Nuh (a.s.), ateşe atıldığında orayı gülistâna çeviren ve yanmayan elbiselerin îmal edilebileceğini gösteren Hz. İbrahim (a.s.), Hz. Yûsuf’un (a.s.) kokusunu çok uzaklardan alarak koku nakline işaret eden Hz. Yâkûb (a.s.), asâsıyla vurduğu taşlardan su fışkırtan ve sondaj makineleriyle aynı şeyi yapabileceğimizi gösteren Hz. Musa (a.s.), rüzgâra binerek havada iki aylık yolu bir günde alan Hz. Süleyman (a.s.), tedâvî ettiği hastaları muvakkaten ölümden kurtaran Hz. İsa (a.s.), bir gecede yedi kat semâyı aşarak mîrâca çıkan ve kalbi açılıp içi ilim, îmân ve hikmetle doldurulan Hz. Muhammed (s.a.v.) Kur’ân’da mü’minlere defalarca anlatılır.

[1] Kehf, 95-96.

[2] Sebe’, 10-13; Enbiyâ, 80.

[3] Neml, 16-18, 22-26, 40.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Ebedi Yol Haritası İslam, Erkam Yayınları

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ