Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kur’an-ı Kerim’e Abdestsiz Dokunulur mu?

Kur’an-ı Kerim’e Abdestsiz Dokunulur mu?

Gönül insanı için Kur’ân-ı Kerîm, tefekkür dünyasının derinliklerine açılan ihtişamlı bir kapıdır. Bu sebeple Hak dostları da Kur’ân’ın her kelimesinden, hattâ her harfinden değişik sır tecellîlerine mazhar olmuşlardır. Onlar, bütün ilimler ve te’lif etmiş oldukları eserlerin, Kur’ân nûrundan bir tecellî olduğunu ifâde etmişlerdir.

Rabbimiz Kur’ân’ı, mü’minler için “şifa ve rahmet” olarak indirmiştir. Zira âyette:

“Biz, Kur’ân’dan öyle bir şey indiriyoruz ki o, mü’minler için şifa ve rahmettir; zalimlerin ise yalnızca ziyanını artırır.” (el-İsrâ, 82) buyrulmaktadır.

Böyle azametli bir kitâbı, gücümüz yettiğince mânâlarına nüfûz edecek şekilde öğrenip öğretmek, hem yaratılışımızın ve hem de îmânımızın bir îcâbıdır. Bundan dolayı onu okurken, âyetler üzerinde derin derin tefekkür etmeli ve gönüllerimize Kur’ânî hakîkatlerden hikmetler devşirmeliyiz. Zira Kur’ân, bugün kendisine âşinâ sîmâlar ve kalpler aramaktadır.

Bir hadîs-i şerîflerinde Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bizleri şöyle îkaz buyurmaktadır:

“Öyle bir zaman gelecek ki okumaya meraklı kurrâ çoğalacak; fakihler (yani takvâ sahipleri) ise azalacak ve bu sûretle ilim çekilip alınacak. Daha sonra öyle bir zaman gelecek ki insanların okudukları boğazlarından aşağı geçmeyecek.” (Hâkim, Müstedrek, V, 504)

KUR’AN-I KERİM’E ABDESTSİZ EL SÜRMEK HARAM

Maalesef Kur’ân’ın fazîlet ve rûhâniyetine en fazla muhtaç olduğumuz günümüzde, bazı kişiler, abdestsiz olarak Kur’ân okuma ve okutma hususunda fetvâ vermeye kalkışmaktadır. Lâkin dört hak mezhep de, Kur’ân-ı Kerim’e abdestsiz el sürmenin haram olduğu görüşünde ittifak etmişlerdir. Bu hakîkat 1400 küsur seneden beri fukahânın tatbik edegeldiği “icmâ”dır.

KUR’AN’A KİMLER EL SÜREMEZ?

Tirmizî’nin bu konuda hasen olarak rivâyet ettiği bir hadîs-i şerîf şöyledir:

“Ne hayızlı kadın, ne de cünüplü kimse, Kur’ân’dan hiçbir şey okuyamaz.” (Tirmizî, Tahâret, 98/131)

Yine bu mevzû ile alâkalı birkaç hadîs-i şerîfte de şöyle buyrulmaktadır:

“Kur’ân’a temiz olan dışında hiçbir kimse dokunmasın.” (Hâkim, I, 553/1447)

“Kur’ân’a ancak temiz olan dokunsun.” (Muvatta, Kur’ân, 1)

Âyet-i kerîmede buyrulur:

“Andolsun, size öyle bir Kitap indirdik ki, bütün şan ve şerefiniz ondadır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?” (el-Enbiyâ, 10)

Kaynak: Osman Nûri Topbaş, Gönül Yolculuğu, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ