Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kur’ân Aşıkları Türkiye’de

Kur’ân Aşıkları Türkiye’de

“Türkiye Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” düzenleniyor. İstanbul’da Fatih ve Sultanahmet Camii’nde düzenelenen yarışmaya dünya çapında 50 hafız ve 48 kurra birincilik için yarışacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı bir ilke imza atarak, ‘Türkiye Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’ düzenliyor.

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı tarafından Kur’an kültürünün ve eğitiminin yaygınlaştırılması, Kur’an-ı Kerim’in ezberlenmesi ve güzel okunmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye’de ilk defa düzenlenen yarışmaya 52 ülkeden 98 hafız ve kurra katılıyor.

5-10 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Fatih Camiinde 50 Hafız birincilik için yarışacakken, aynı tarihlerde Sultanahmet Camiinde ise Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışması için 48 kurra birincilik için yarışacaktır.

Bütün İslam ülkelerinin takip ettiği Kur’an yarışmasının İstanbul Fatih Camiinde gerçekleşen açılış programına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Kudüs eski Müftüsü İkrime Sabri katıldı.

Açılış programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bugünü bayram ilan ederek, Sultan Fatih Muhammed Han’ın huzurunda böyle bir yarışmanın yapılmış olmasından dolayı Allah’a ne kadar hamd edilse az olacağını kaydetti.

ULUSLARARASI JÜRİ SONUÇLARI BELİRLEYECEK

Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmaları, 6-9 Temmuz tarihleri arasında Fatih ve Sultanahmet Camilerinde yapılacak.

Organizasyon süresince her gün Fatih Camisi’nde saat 10.00’dan 15.00’e kadar hafızlık yarışmaları, Sultanahmet Camisi’nde de aynı saatlerde Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmaları gerçekleştirilecek.

Vatandaşların da takip edebilecekleri yarışmalarda sonuçlar, oluşturulan uluslararası jüri tarafından belirlenecek. Yarışmanın kazananlarına ödülleri Cuma günü Sultanahmet Camisi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ