Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kola İçersek Ne Olur?

Kola İçersek Ne Olur?

Kola içmek bağımlılık yapar ve insan sağlığına ciddi zararlar verir. Peki kola içmenin zararları nelerdir? İşte kola içmeyi bırakmak için 8 neden…

Türkiye’de kola sanıldığından daha fazla tüketiliyor. Kola özellikle çocuklar, gençler ve yaşı ilerlemiş kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu da beraberinde birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

KOLANIN İNSAN SAĞLIĞINA VERDİĞİ ZARARLAR

Kola vitamin eksikliğine neden olur

Kafein içerisindeki diüretik etkiye sahip fosforik asit, içtikten 60 dakika sonra vücudunuzdaki besinlerini ve vitaminlerini yakmaya başlar. Eğer her gün kola içiyorsanız, vitamin eksikliğiyle karşı karşıyasınız demektir.

Kola dişleri çürütür

Kolanın yüksek asitli ve şekerli içerikleri diş minesine zarar verir. Vitamin eksikliğine düşük seviyelerdeki kalsiyum da eklenince dişlerinizi kaybetmeniz olasıdır.

Kola kaygı bozukluklarına neden olur

İçerdiği kafein nedeniyle uyku bozukluklarına neden olur. Bunun yanı sıra kaygı, kafeinin yan etkisidir. Bir kutu kola ciddi miktarda kafein içerir ve bağımlılık yaptığı kanıtlanmıştır. İçtiğiniz kolanın miktarını azalttığınızda baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk veya hatta depresyon yaşayabilirsiniz.

Kola şişmanlatır

İçerisindeki şeker miktarı nedeniyle şişmanlatır. Bunun yanında bağışıklık ve kalsiyum eksikliği nedeniyle eklem ve kemikler üzerindeki baskıyı arttırır.

Kola cilt problemlerine neden olur

Her gün kola içmek cildiniz için her gün sigara içmekle aynı etkiye sahiptir. İnce çizgi ve kırışıklıklarınızı arttırır. Cilt yaşlanmasını hızlandırır ve daha sarkık bir hale getirir. Ayrıca egzamayı tetikler.

Kola kalp ve kan problemlerine neden olur

Kötü kolesterol düzeyinin artması kalp krizi olasılığını artırır. Günde sadece 1 kola içmek yüksek tansiyon sorununu arttırır. Aynı zamanda kola tüketen kadınlarda tip 2 diyabet gelişme olasılığı daha yüksektir. Buna değdiğine emin misin?

Kola kanser riskine yol açar

Her gün kola içmenin kansere neden olacağını söylemiyoruz. Ancak, doktorlar kolanın plastik şişelerde değil, içilecekse bile hafta bir kez kutu olarak tüketilmesini öneriyor.

Kola böbrek yetmezliğine neden olur

Kolanın diyet olanının tüketmenin daha güvenli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sıfır şeker derken muhtemelen şeker içermez. Bunun yerine böbrekleriniz için daha sağlıksız olan yapay tatlandırıcılar içerir.

Kaynak: kadinvekadin.net

 

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ