Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kim Bağışlar ve Barışı Sağlarsa

Kim Bağışlar ve Barışı Sağlarsa

Ayet-i kerimede “Kim bağışlar ve barışı sağlarsa onun mükafatı Allah’a aittir.” buyrulur. Peki bağışlamak ve barışmak neden önemlidir? İslam’da bağışlama ve barışmanın önemi.

Anlatıldığına göre münâfıklardan biri Peygamberimizin -sallallahu aleyhi ve sellem- yanında Ebûbekir Sıddîk’a -radıyallahu anh- sövüp sayıyordu. Ebûbekir Sıddîk -radıyallahu anh- buna cevap vermiyordu. Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- de susuyor ve tebessüm ediyordu. Bir zaman sonra Ebûbekir -radıyallahu anh- dayanamayıp misliyle mukabele ederek bu münâfığa cevap verdi. Bu sefer Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- o meclisten kalkıp gitti. Ebûbekir -radıyallahu anh-: “Ey Allah’ın Resûlü! O münâfık bana sövüyordu. Siz de orada oturuyordunuz. Ben cevap verince kalktınız. Neden böyle yaptınız?” diye sordu.

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: “Sen susarken bir melek senin adına ona cevap veriyordu. Ne zaman ki sen ona cevap verdin bu sefer melek gitti, hemen şeytan geldi. Ben ise şeytanın bulunduğu mecliste durmam dedi.” İşte o zaman “Kim bağışlar, barışı sağlarsa onun mükâfâtı Allah’a âiddir.” âyeti nazil oldu. (İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l-Beyân, 18. Cilt, Erkam Yay.)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ