Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kelle Paça Çorbasının Faydaları

Kelle Paça Çorbasının Faydaları

Kelle paça çorbası nelere iyi gelir? Kelle paça çorbasının faydaları nelerdir? Kelle paça çorbasının zararı var mı? İşte Prof. Dr. Canan Karatay’ın kelle paça çorbası hakkındaki görüşleri…

Kelle paça özellikle küçükbaş hayvanların baş ve ayak kısımlarının bir takım işlemlerden geçmesiyle elde edilen çorbadır; diğer bir ifadeyle paça çorbası olarak adlandırılır. Prof. Dr. Canan Karatay kelle paça çorbasının sağlık açısından birçok faydası bulunduğunu ve bu çorbayı sıklıkla tüketmek gerektiğini açıklamıştır.

Paça çorbasının içerisinde bulunan protein, kolesterol ve kollajen maddeleri kelle paça çorbasını zengin bir besin haline getiriyor. Özellikle kollajen maddesi kanser hastaları için tüketilmesi gereken en önemli besinlerden bir tanesidir.

KELLE PAÇA ÇORBASI FAYDALARI

Yağ oranı ve kalorisi oldukça yüksek bir besindir. Kolesterol bakımından da yüksek besin değeri olan paça çorbası özellikle çocuklara gelişim dönemlerinde içirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca kanser hastalarının tedaviden olumlu sonuç almaları ve kanserli hücreleri yok etmeleri için kollajen adı verilen bir maddeden almaları zorunludur. Kemoterapi döneminde alınan ilaçlar vücutta ki kollajen düzeyini bozma gibi bir etki oluşturabilmektedir. Tedavi döneminde kelle paça çorbasından alınan kollajen sayesinde tedaviye cevap verme daha sağlıklı ve hızlı gerçekleşiyor. Kollajen maddesi ise yalnızca kemik suyunda, paçada ve tavuğun suyunda bulunan bir maddedir. Bu sebeple kanser hastaları için paça tedavi edici bir besindir.

Genellikle halk arasında kırık ve çıkık durumlarında paça çorbası içmenin tedavi ettiğine inanılmaktadır. Kelle paça çorbasının kırık ve çıkıklarda tedavi edici olduğuna dair henüz bir araştırma mevcut değildir. Ancak genellikle kırık ve çıkık durumlarında hasta daha az hareket etmek durumunda hatta bazen yatağa bağlı kalmaktadır. Hareketin az olduğu bu durumlarda kelle paça gibi yüksek kalorili ve yağlı bir besin tüketmek aşırı kilo alımına sebep olabilmektedir.

Kilo almak isteyen kişilere tavsiye edilir. İçerisinde ki yüksek kalori ve besin değerleri sayesinde sağlıklı bir şekilde vücudun ihtiyacı olan besinleri de alarak kilo alımı gerçekleştirir. Kilo almak isteyen kişilerin günde 2 kase kelle paça çorbası içmesi tavsiye edilir.

Soğuk algınlığına karşı faydalı bir çorbadır. Kısa sürede soğuk algınlığını vücuttan atar. Kelle paça çorbası omega-3 bakımında da zengin bir besindir.

KELLE PAÇA ÇORBASI ZARARLARI

Kelle paça çorbası kalori miktarı fazla olan bir besindir. Bu sebeple kilo problemi olan kişilerin paça çorbasını çok sık tüketmeleri önerilmez. Ayrıca kelle paça çorbası kolesterol bakımından da zengin bir besindir. Kolesterolü fazla olanlar için önerilen bir besin değildir. Aşırı tüketildiğinde kelle paça çorbası kalpte yağlanma meydana getirebilir.

KELLE PAÇA ÇORBASI TARİFİ – Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

Malzemeleri:

  • 1 adet kuzu kellesi,
  • 5-6 adet kuzu paçası,
  • 4 diş sarımsak,
  • Yeteri kadar tuz,
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
  • 1 çay bardağı sirke veya limon

Hazırlanışı:

Kelleyi temizleyin. Ateş üstünde çevire çevire tüylerini tütsüleyin. Tüyler yanınca bıçakla üzerindeki deriyi kazıyın. Hiç tüy kalmayacak şekilde hazır edin. Burun kısmını mutfak tezgâhına vurarak içini temizleyin, güzelce yıkayın.

Bol suda pek çok kez yıkayarak hazır edin. Paçaların tırnak aralarını ve topuk yumrularını bıçakla alın. Ateş üstünde tüylerini tütsüleyin.

İyice yıkanmış kelle ve paçayı kalın tabanlı, derin bir tencereye yerleştirin. Üzerine 15 su bardağı su koyarak harlı ateşte bir taşım kaynatın.

Kaynadıktan sonra bir kaşıkla üzerinde biriken köpüğünü alıp atın. Etler kemiklerinden ayrılacak hale gelinceye kadar, yaklaşık 2,5-3 saat pişirin. Bu esnada suyu eksilirse sıcak su ilave edebilirsiniz. Pişince tereyağ ilave edip ocağı kapatın.

Sarımsağı biraz tuz ilavesiyle irice dövün. Sirke veya limon ile birlikte bir kasede karıştırın. Kelle ve paçayı kemiklerinden ayırın. Tabaklara suyuyla beraber koyun. Sarımsaklı sirke/limon karışımından 1 çorba kaşığı  ilave ederek sıcak servis yapın.

Not: Genellikle kemikler için çok besleyici bir besin kaynağı olan kelle paça, şimdilerde kasaplarda temizlenmiş olarak bulunabiliyor, aslında kelle paça çorbası, bir hayli ön hazırlık isteyen bir yemektir. İlk olarak baş ve ayakların üzerindeki tüyler ateşte tütsülenir, gözle görünmeyen ince tüyler için de yassı ve uzun bir demir iyice ısıtılarak baş ve ayakların üzerinde gezdirilir. Daha sonra bıçakla kazınarak bol suda pek çok kez yıkanarak pişirilmeye hazırlanır. Sadece paçadan veya sadece kelleden de çorba hazırlabilir. Urfa ve çevresinde paça çorbası lokma lokma doğranmış ineğin üzerine dökülür. Üstüne limon sıkılır ve sarımsaklı yoğurt gezdirilir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ