Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

"Kardeşinin Uğradığı Felâketi Sevinçle Karşılama" Hadisi

"Kardeşinin Uğradığı Felâketi Sevinçle Karşılama" Hadisi

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem İslam kardeşliği hususunda Müslümanları nasıl uyarıyor?

Vâsile İbni’l-Eskâ radıyallahu anh‘den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Kardeşinin uğradığı felâketi sevinçle karşılama! Allah onu rahmetiyle o felâketten kurtarır da seni derde uğratır.” (Tirmizî, Kıyâmet 54)

 • Hadisi Şerifi Nasıl Anlamalıyız?

Düşmanın uğradığı felâkete sevinmeye şemâtet denir. Kişinin içinde duyduğu sevinci dışa vurması ise, şemâtetin ızhârıdır. İnsan tabiî olarak, kendisine düşmanlık eden veya kendisinin düşmanlık ettiği bir kimsenin herhangi bir sıkıntıya düşmesine içinden sevinebilir. Esasen böylesi bir sevinç duymamak gerekir. Ama bunu ancak olgun kişiler başarabilirler. Burada yasaklanan ise, sevinç gösterisinde bulunmak, yani şamata yapmaktır.

Tasada ve kıvançta gerçekten ortak olmaları gereken müslümanların, kardeşlerinden birinin uğradığı musibetten dolayı sevinmeleri anlaşılabilir bir tutum değildir. Hadîs-i şerîf işte böylesi bir anlaşılmaz durumu önlemek istemektedir. Bunu da “Allah onu bu felâketten kurtarır da seni derde uğratır” tesbit ve tehdidiyle sağlamaya çalışmaktadır. Atalarımızın “Gülme komşuna gelir başına!” sözü, sanki hadisimizin bu son cümlesinden alınmış gibidir.

Bir müslümanın uğradığı felâkete sevinerek âdeta bayram etmek, herhalde daha büyük bir felâkettir. Onun için böylesi bir acıklı duruma kimse düşmemeli, sevincini hiç değilse içinde saklamalıdır. Bir başka ifade ile ağlayamayanların bari gülmekten utanmaları gerekir.

Hadisin sıhhati konusunda bazı farklı değerlendirmeler yapılmıştır. Ancak Nevevî onu delil getirmekten çekinmemiştir. Yine kendisinin belirttiği gibi Hz. Ebû Hüreyre’nin rivâyet ettiği, tecessüs bahsinde geçen “Müslümanın müslümana kanı, ırzı ve malı haramdır…” hadisi de bu konunun delillerindendir.

 • Hadisten Çıkarmamız Gereken Dersler Nelerdir?
 • Müslümanlar kardeştirler. Bunun için tasa ve kıvançları da ortaktır.
 • Müslüman müslümanın uğradığı felâketi sevinç gösterisiyle karşılamamalıdır.
 • Atalarımızın “Gülme komşuna gelir başına” sözü unutulmamalıdır.
 • Allah dilerse felâkete uğramış müslümanı kurtarır, ona sevinen müslümanı felâkete uğratır.
 • Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

  REKLAM ALANI
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ