Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Karanlıkları Aydınlatan Nur

Karanlıkları Aydınlatan Nur

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- âlemlere rahmet olarak gönderildi. O’nun 23 senelik peygamberlik hayatı, en başta terörle mücâdele hâlinde geçti. İnsana, hayvanâta, hattâ nebâtât ve cemâdâta bile rahmet oldu, kan gölüne dönmüş çölleri dahî huzura kavuşturdu.

İnsaf sahibi gayr-i müslimler bile bu hakîkati teslîm ettiler:

Nitekim Alman mütefekkir Goethe, Peygamber Efendimiz’e hitâben şöyle demiştir:

“Sen ne güzel bir dağ pınarısın. Herkesi nîmetlendirdin!”

1789 Fransız ihtilâlinin fikrî temellerini hazırlayanlardan biri olan filozof Lafayet, meşhur insan hakları beyannâmesi yayınlanmadan önce bütün hukuk sistemlerini incelemiş ve İslâm hukukunun üstünlüğünü görünce:

“Ey Muhammed! Sen’in adâleti gerçekleştirmek hususunda ulaştığın seviyeyi bir daha hiç kimse gösteremedi!..” demekten kendini alamamıştır.

Yine İngiliz yazar Thomas Carlyle şöyle demiştir:

“Başında taç bulunan hiçbir imparator, kendi eliyle yamadığı hırkayı giyen Hazret-i Muhammed kadar sevgi ve saygı görmemiştir…”

Hakîkaten, insanlık ve fazîlet güneşinin battığı ve bütün dünyayı inançsızlık ve ahlâksızlık karanlığının sardığı câhiliye devri, Oʼnun teşrîfiyle hakîkat ve saâdet fecrine kavuşmuştur.

Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, kardeş kabilelerin birbirini boğazladığı, korkunç bir kan gölü hâlindeki bedevilik çölleri, O Rahmet Peygamberiʼnin tebliğ ve irşâdıyla, nurlu medeniyet bahçelerine dönüşmüştür.

Düşmanlıklar, kavgalar ve kan dâvâlarıyla dolu zulüm bataklıkları kurumuş, din kardeşliğinin huzur ve muhabbet iklimine girilmiştir. İnsanlığın hâlâ gıpta ile seyrettiği eşsiz bir fazîletler medeniyeti inşâ edilmiştir.

İşte İslâm, öyle bir hidâyet nûrudur ki, kendisine lâyıkıyla tâbî olan toplulukları bütün zaman ve mekânlarda, insanlık, fazîlet ve medeniyette zirvelere yükseltir. İnsanlığın elinde, dünya hayatını huzur cennetine çeviren İslâmʼdan daha mükemmel bir hayat nizâmı, şimdiye kadar mevcut olmadığı gibi, bundan sonra da mevcut olmayacaktır…

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, İslam Nazarında Akıl ve Felsefe, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ