Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Karadeniz’in Muhteşem Camileri

Karadeniz’in Muhteşem Camileri

Karadeniz’de yöresel mimariye uygun olarak Osmanlı döneminde inşa edilen ahşap camiler, mimari yapısı ve kök boyalarla yapılan süslemeleriyle kendine hayran bırakıyor.

Haber: Murat Karadeniz

Karadeniz’in muhteşem güzelliklere sahip yerleşim yerlerinde inşa edilen ahşap camiler göz kamaştırıyor.

KARADENİZ’İN CAMİLERİ NEDEN AHŞAP?

Karadeniz’in yöresel mimarisinde camilerin ahşaptan yapılmasının en önemli nedeni, bölgenin orman bakımından zengin olmasıdır. Dikdörtgen ya da kare olarak yapılan ve düzgün kesme taşlarla temeli çıkılan camilerde, dayanıklı olduğu için kestane, meşe ve karaağaç gibi ağaçlar kullanılmıştır. Minber ve mihrapları genellikle ceviz ve incir ağacından yapılmıştır.

“KÖK BOYALARLA SÜSLÜ” CAMİLER

Karadeniz’in ahşap camilerinin iç mekânları süsleme açısından çok zengindir. Dışarıdan bakıldığında son derece sade ve mütevazı görünümlü bu camilerde iç mekân eşsiz ahşap oymalarla bezenmiştir. İç mekânda süslemelerin yer aldığı ana bölümler; mihrap, minber, vaiz kürsüsü, tavan göbeği, mahfil balkonunun korkulukları ve sütunlarıdır. Ayrıca camilerde giriş kapıları da büyük önem taşımaktadır. İşlemeli olmayan kapılara da rastlamak mümkündür.

Camilerin kare ya da dikdörtgen olarak yapılan tavanları ise birbirinden farklı kök boyalarla yapılan süslemelerle ayrı bir güzellik yansıtıyor. Tümüyle ahşaptan yapılan camilere, Karadeniz’in bütün yörelerinde rastlamaktadır. Erken dönem inşa edilen ahşap camiler süsleme açısından daha sadedir. Ahşap süsleme tekniği açısından Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon ve Rize yöresindeki camiler Samsun ve Ordu yöresindeki camilere oranlara daha zengindir.

KARADENİZ’İN AHŞAP CAMİLERİ

Karadeniz’in öne çıkan ahşap camileri, yaklaşık iki asır önce inşa edilen Çamlıhemşin-Şenköy Camisi, Çayeli-Ormancık Camisi, Fındıklı-Meyveli Camisi, Güneysu-Kıbledağ Camisi, Hemşin-Yeniköy Düzmahalle Camisi, Hemşin-Dilenköy Camisi, Kalkandere-Zivane Köprüsü Camisi, İkizdere-Çamlık Camisi, İkizdere-Şimşirliköy Camisi, İkizdere-Güneyce Hacı Şeyh Camisi, Dernekpazarı-Kondu Camisi, Çaykara-Taşören Merkez Camisi, Hacı Ömer Camisi ve Taşkıran Köyü Camisi’dir. İşte Karadeniz’den sizler için seçtiğimiz muhteşem camiler…

artvin-maral-camii

Artvin Maral Camisi

trabzon-simsirli-koyu-camisi

Trabzon Şimşirli Köyü Camisi

kastamonu-mahmutbey-camii

Kastamonu Mahmutbey Camisi

trabzon-cuma_camii

Trabzon Cuma Camisi

samsun-seyh-kudbettin-camii-2

Samsun Şeyh Kudbettin Camisi

rize-cafer-pasa-camii

Rize Cafer Paşa Camisi

ordu-aziziye-yali-camisi

Ordu Aziziye (Yalı) Camisi

dağdelen camisi

Karabük Dağdelen Camisi

gogceli-civisiz-cami-samsun

Samsun Göğçeli Camisi

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ