Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kapsaisin Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kapsaisin Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kapsaisin, acı biberin acı olmasını sağlayan maddedir. İnsan dilinde bulunan kapsaisin reseptörleri, bu maddeden etkilenerek acı veya sıcak hissine neden olur. Bibere acı tadını veren, pişirildiğinde ya da dondurulduğunda etkisini kaybetmeyen kapsaisin maddesinin en bilinen faydaları…

Bitkilerin varlığı yeryüzündeki canlılığın devamı için vazgeçilmezdir. Çünkü bitkiler insan yaşamı için en önemli unsurlar olan su, besin, oksijen gibi temel ihtiyaç maddelerinin yeryüzündeki dengesini sağlar. Bitkilerin bu özellikleri dışında da faydaları vardır. Acı biber de bu faydalı bitkilerden biridir. Bibere acı tadını veren beyaz kristal toz halinde olan kapsaisin molekülüdür. Sadece suda çözünen fakat ısıya karşı oldukça dayanıklı olan bu molekül pişirildiğinde acı özelliğini korur. Bu nedenle çoğu zaman iştah açıcı olarak yemeklerde kullanılır. Fakat bu molekülün iştah açıcı özelliğinin yanında daha pek çok yararı vardır. En önemli özelliklerinden biri de birçok hastalığa karşı ilaç yapımında kullanılmasıdır.

KANSERE KARŞI ACI BİBER

Nottingham Üniversitesince yapılan araştırmalar kapsaisinin göğüs, mide, karaciğer, prostat gibi birçok kanser hücrelerini öldürdüğünü ortaya koymuştur. Dünyaca ünlü Cellular and Molecular Biology Letters adlı bilimsel dergide de karaciğer kanser hücreleri üzerinde kapsaisinin etkili olduğu hakkında bir yazı yayımlanmıştır. Kapsaisinin en önemli özelliği şu an kullanılan kanser tedavi ilaçlarından farklı olarak sadece kanser hücrelerini öldürmesi, sağlıklı hücrelere zarar vermemesidir.

KAPSAİSİN FAYDALARI

– Ağrı giderilmesinde kullanılır.

– Mutluluk hissini artırır.

– Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda uyuşturucu olarak kullanılır.

– Mide asidini düzenleyici ve sindirimi kolaylaştırıcıdır.

– Kan dolaşımına olumlu etki eder.

– Mikrop öldürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

– Bazal metabolik hızı (dinlenme halindeyken vücudun harcadığı enerji) artırarak zayıflamaya yardımcıdır.

Sonuç olarak O’nun acısında bile şifa vardır. ‘Eğer Allah’ın nimetini saymaya kalkışsanız onu sayamazsınız.’ ( Nahl /18)

Kaynak: GENÇ Dergisi, Athanasiou A, Smith PA, Vakilpour S et al. Vanilloid receptor agonists and antagonists are mitochondrial inhibitors: How vanilloids cause non-vanilloid receptor mediated cell death. Biochemical and Biophysical Research Communications (BBRC) doi:10.1016/j.bbrc.2006.12.179

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ