Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kadının Koku Sürünerek Dışarı Çıkması ile İlgili Hadisler

Kadının Koku Sürünerek Dışarı Çıkması ile İlgili Hadisler

Kadının evden dışarı çıkarken koku sürünmesi caiz midir? Kadının koku sürünerek (parfüm kullanarak) dışarı çıkması hakkında hadis-i şerifler.

Hz. Peygamber güzel kokuyu sever ve ashabına da kokulanmalarını tavsiye ederdi. Hadislerde şöyle buyurulmuştur:

“Bana dünyadan kadın, güzel koku ve gözümün aydınlığı namaz sevdirildi.” [1] “Dört şey peygamberlerin sünnetlerindendir. Utanma, kokulanma, diş temizliği ve evlenme.” [2]

Kadınlar aile içinde veya kendi cinslerinin topluluklarında koku sürünebilirler. Ancak evden dışarı çıkarken, mescidde ya da yabancı erkeklerin bulunduğu yerlerde kokulanmaları bu erkeklerin dikkatlerinin kadınların üstüne çekilmesine yol açar. Bu durumun mescidde meydana gelmesi namazdaki huşuya da engel olabilir.

Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

“Bir kadın koku sürünerek dışarı çıkar ve koku ulaşsın diye bir topluluğun yanına giderse zinaya bir adım atmış olur.”[3] “Bir kadın koku (buhur) sürünürse, yatsı namazında bizimle birlikte bulunmasın.”[4]

Dipnotlar:

[1] Nesâî, İşretü’n-Nisâ, 1; İbn Hanbel, III, 128, 199, 245, 255, 285, 296. [2] Tirmizi, Nikâh, 1; A. B. Hanbel, V, 421. [3] Tirmizî, Edeb, 35; Nesâî, Zine, 35. [4] Müslim, Salât, 143; Ebû Dâvûd, Tercccül, 7; Nesâî, Zîne, 37, 38, 74; İbn Hanbel, II, 304.

Kaynak: Prof. Dr. Hamdi Döndüren, Delilleriyle Aile İlmihali, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ