Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

“İstemeyenler Dışında, Ümmetimin Tamamı Cennete Girer” Hadisi

“İstemeyenler Dışında, Ümmetimin Tamamı Cennete Girer” Hadisi

Cennete girmek istemeyenler kimler? Hadisi şerif kimleri ikaz ediyor? Hadisi şeriften çıkarmamız gereken dersler nelerdir?

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:

“İstemeyenler dışında, ümmetimin tamamı Cennet’e girer” buyurdu. Bunun üzerine:

– Ey Allah’ın elçisi, Cennet’e girmeyi kim istemez ki? denildi. Peygamber Efendimiz:

– “Bana itaat edenler Cennet’e girer, bana karşı gelenler Cennet’i istememiş demektir” buyurdu. (Buhârî, İ’tisâm 2)

  • Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Cennete girmeyi istemeyenleri iki sınıfta toplamak veya iki şekilde anlamak mümkündür. Adına “ümmet-i dâvet” denilen ve kendilerine İslâm tebliği ulaştırılan kimseler, şâyet bu daveti kabul etmezler, yani müslüman olmazlarsa, kâfir diye adlandırılırlar. Bir diğer grup ise, “ümmet-i icâbet” denilen ve İslâm’ı kabul etmiş olanlardır. Bunlar, örnek nitelikte olması gereken insanlardır. Fakat bunlar arasında Peygamber’in tebliğ ettiklerine uymayanlar ve dinin emirlerini gerektiği şekilde yerine getirmeyenler de vardır ki, bunlar da âsî yani günahkâr kabul edilirler. Kâfir olanlar hiçbir şekilde Cennet’e giremezler. Âsi, günahkâr kabul edilenler ise, Cehennem’de cezalarını çektikten sonra Cennet’e girerler. Demek oluyor ki, günah imanı gidermez, fakat sahibini Cehennem’e sokar. Ancak bu Cehennem’de kalış, kâfirlerde olduğu gibi sürekli ve ebedî değildir.

Sahâbe-i Kirâm, Cennet’i istemeyenlerin kimler olabileceğini merak edip şaşırdılar ve Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem’den bunu öğrenmek istediler. Allah Resûlü’nün cevabı kısa, ama son derece muhtevalı oldu. Buna göre kendisine itaat eden cennete girecek, isyan eden ise CehennemVe girmeyi istemiş olacaktır. Peygamber’e itaat, Kur’an ve Sünnet’e sımsıkı sarılıp bağlanmayı içine alır ki, böyle hareket edenler mü’min olarak Cennet’e girerler. Peygamber’e isyan ise, ya tamamen İslâm’ı kabul etmemeyi ifade eder ki, o zaman bu âsi kişi kâfir olarak kalıp ebediyyen cehenneme girer veya müslüman olduğu halde Allah’a ve Resûlü’nün emirlerine uygun hareket etmeyerek günahkâr olur, günahının cezasını çektikten sonra cennete girer.

  • Hadisten Çıkarmamız Gereken Dersler

1. Peygamber’e itaat etmek, Cennet’e girmeye vesiledir.

2. Peygamber’e isyân, dini kabul etmemek anlamına geleceği için böyleleri ebediyyen Cehennem’de kalır. İslâm’ı kabul ettiği halde günah işlemeye devam eden kimse Cehennem’e girer, ancak orada temelli kalmaz.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ