Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

İslam’a Açıktan Davet Ne Zaman Başladı?

İslam’a Açıktan Davet Ne Zaman Başladı?

İslam’a açıktan davet ne zaman başladı?

Peygamber Efendimiz, İslâm’a daveti üç yıl gizlice yaptıktan sonra şu anlamdaki ayetlerin nazil olmasıyla halkı açıktan İslâm dini’ne çağırma dönemi başladı:

“Sen, en yakın akrabalarını uyar, mü’minlerden sana uyanlara rahmet ve hidayet kanatlarını indir. fiayet sana âsi olup karşı dururlarsa, Onlara: –Ben sizin işlediklerinizden tamamen uzağım, de.”[1]

“fiimdi sen ne ile emrolunuyorsan apaçık bildir. Müşriklerden yüz çevir.”[2]

Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.s.), önce yakınlarını evinde toplayıp bir ziyafet verdi. Allah’tan aldığı emirleri tebliğ ederek onları İslâm dinine davet etti. Amcası Ebû Leheb Peygamberimize karşı çıkarak toplananları dağıttı.

Bundan bir müddet sonra Peygamberimiz davetini genişletmek amacıyla Safa tepesine çıktı. Buradan bütün Mekke halkına seslendi. Onun sesini duyanlar etrafında toplandılar.

Peygamberimiz (s.a.s.) orada toplananlara:

– Size şu tepenin arkasında bir düşman ordusunun bulunduğunu haber versem bana inanır mısınız? diye sordu.

Hepsi birden:

– Evet inanırız. Çünkü senin yalan söylediğini hiç duymadık, dediler.

Bunun üzerine Peygamberimiz onlara şöyle dedi:

– “Öyleyse biliniz ki Allah beni Peygamber olarak seçti. Bana melek aracılığıyla kendi kelâmını gönderdi. İnsanları Hak din olan İslâm’a davet etmemi emretti. Allah birdir. O’ndan başka Tanrı yoktur. Ben de size ve bütün insanlara gönderilen O’nun Peygamberiyim.”

Orada bulunan Ebû Leheb ayağa kalkarak Peygamberimize karşı kırıcı sözler söyledi. Bunun üzerine toplantıya katılanlar dağıldılar. Böylece bu toplantıdan da bir sonuç elde edilemedi.

[1]   Şuarâ sûresi, 214-216

[2]   Hicr sûresi, 94

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ