Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

İmanın En Yüksek Derecesi

İmanın En Yüksek Derecesi

İmanın en yüksek derecesi nedir? Hadisi şerifte nasıl buyruluyor? Allah’ın yardımını nasıl istemeliyiz? Biz ne yaparsak Allah’ın yardım ve desteğine layık oluruz? Hadislerle cevabı…

Cenâb-ı Hak buyuruyor:“Onlara (olup bitenleri) tam bir bilgi ile mutlakâ anlatacağız. Biz onlardan gâip değiliz. (Yâni onlardan uzak ve habersiz değiliz, her şeye şâhidiz.)” (A’râf, 7)

İmanın En Yüksek Derecesi

Rasûlullah (sav) buyurdular:“Îmânın en üstün mertebesi, nerede olursan ol, Allâh’ın seninle beraber olduğunu bilmendir.” (Heysemî, I, 60)Abdullâh bin Abbâs (r.anhümâ) şöyle anlatır:Bir gün Allâh Rasûlü (sav)’in terkisinde bulunuyordum. Bana:“-Yavrucuğum, sana bâzı kâideler öğreteyim.” dedi ve şöyle buyurdu:“-Allâh’ın buyruklarını gözet ki, Allâh da seni gözetip korusun. Allâh’ın (rızâsını) her işte önde tutarsan, Allâh’ı önünde bulursun. Bir şey isteyeceksen Allâh’tan iste. Yardım dileyeceksen, Allâh’tan dile!..” (Tirmizî Kıyâmet, 59/2516)Diğer bir rivâyette de şöyle buyrulmaktadır:“Allâh’ın emir ve yasaklarını gözet ki, O’nu önünde bulasın. Bolluk içindeyken (emirlerine bağlı kalmakla) Allâh’ı tanı ki, O da darlığa düşünce (kurtarmak sûretiyle) seni tanısın…” (Ahmed, I, 307)Efendimiz (sav), bu sözleriyle ihsân hâlinin özünü ve tezâhürlerini ne güzel hulâsa etmiştir…(Osman Nûri Topbaş, Faziletler Medeniyeti-1, Erkam Yay.)Günlük hayâtımızda bir çift gözün kendisini gördüğünü sezen bir insan, nice yanlış söz ve davranıştan el çekiyor. Üstelik ona cezâ vermeyecek bir çift cılız göz karşısında… Aynı şekilde ihsân hâli üzere yaşayan mü’min kişi, Allâh Teâlâ’nın kendisini gördüğünü ve düşündüğü, konuştuğu, yaptığı her şeyi bildiğini idrâk eder.

Kaynak: Altınoluk Dergisi, 2g1d Hizmeti

 

TASAVVUF’DA MURAKABE BASAMAĞI

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ