Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

İçki ile İlgili Hutbe

İçki ile İlgili Hutbe

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan cuma hutbesinin bu haftaki konu başlığı “İçki: Kötülüğün Zehirli Arkadaşı” oldu.

“İçki: Kötülüğün Zehirli Arkadaşı” başlığıyla okunacak bu haftaki hutbede; İslam’ın can, mal, akıl, inanç ve nesil güvenliğini sağlayan kurallar koyduğu ve Müslümanlara da temel değerleri korumasını emrettiği belirtildi. Aklı, ruhu ve bedeni tahrip esir almasına ve malın ziyan edilmesine, helâl lokma için harcanması gereken nafakanın israfına, aile huzurunu bozmasına neden olduğu için içkiden uzak durulması gerektiği vurgulandı.

15.12.2020 tarihli cuma hutbesi.

Muhterem Müslümanlar!

İslam; canımızın, malımızın, aklımızın, inancımızın ve neslimizin güvenliğini sağlayan kurallar koyar. Bizlere de bu temel değerlerimizi korumayı emreder. Sağlığımızı tehlikeye atan, aklî dengemizi bozan, malımızı heba eden ve ailemize zarar veren her türlü kötü alışkanlığı yasaklar. İçki de işte bu yüzden haramdır. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurur: “Sarhoş eden her şey içkidir ve her türlü içki haramdır.”1

Aziz Müminler!

İçki, Allah’ın insana değerli birer nimeti ve emaneti olan aklı, ruhu ve bedeni tahrip eder. Bir hiç uğruna malın ziyan edilmesine, helâl lokma için harcanması gereken nafakanın israfına sebep olur. İçki yüzünden ailenin huzuru, çocukların umudu, gençlerin geleceği kararır. İyiliğe açılan kapılar kapanırken, kötülüğe giden yollar çoğalır. Dostluklar sona ererken, düşmanlıklar körüklenir. Her yıl içki yüzünden trafik kazaları dâhil binlerce üzücü hadise yaşanır.

Cenâb-ı Hak, içki konusunda Kur’an’da bizleri şöyle uyarmaktadır: “Şeytan, içki ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?”2

Kıymetli Müslümanlar!

Aklımızı ve irademizi Allah’ın razı olacağı helâl ve güzel işlerde kullanalım. İmanına ve umuduna sarılarak çalışan, erdemlerine sahip çıkan, düşünen ve üreten bir Müslüman olalım. İnsanı uyuşturan, tembelliğe ve çaresizliğe sürükleyen, kötülüğe alet eden içkinin toplumumuzu esir almasına asla izin vermeyelim. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir geleceği hep birlikte inşa edelim.

Dipnotlar:

1. Müslim, Eşribe, 74. 2. Mâide, 5/91.

Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ