Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hz. Peygamber’e Hizmet Eden Genç

Hz. Peygamber’e Hizmet Eden Genç

Enes bin Malik radıyallahu anh bir hicret hediyesidir. Sevgili Peygamberimiz Medine’ye teşrif ettiklerinde, kendilerine hizmet etmesi için annesi tarafından getirilerek Efendimize hediye edilen bir genç… Henüz 9-10 yaşlarında iken Allah Rasûlü’nün terbiyesiyle yetişen, büyüyen bir bahtiyar…

Annesi,  Medine’nin ilk müslümanlarından Ümm-i Süleym -radıyallahu anha-‘dır. Babası Malik, müslüman olamadan vefat ettiği için an­nesi çok üzülürdü. Kendi dünyasını İslam’ın nuruyla aydınla­tan Ümm-i Süleym (r.anha) çocuğunun da o nurla dolmasını, yetişmesini istiyordu. Fahr-i Kainat Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin Medine’ye hicretini ganimet bildi. Hemen Enes’i alıp huzur-ı saadete getirdi ve: “Ya Rasûlallah! Bunu size hizmetinizde bulunması arzusuyla getirdim. Bu oğlumdan başka si­ze hediye edecek bir şeyim yok. Kabul buyurun ve ona dua edin. Enes, benim oğlum sizin hadiminizdir.” diyerek Peygamber Efendimize takdim etti. İki Cihan Güneşi Efendimiz de Enes hakkında: “Allah’ım! Malını ve evladını mübarek kıl, ömrünü uzun eyle. Günahlarını affeyle…” diye dua bu­yurdular.

Enes (r.a.), Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in halini, sözünü, ahlakını, işini en iyi bilen ve en güzel şekilde nakledendi. Zira genç yaşta vahyin terbiyesiyle yetişmişti. Rasûl-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz’den hiç ayrılmamıştı. 2230 hadis nakletmiştir.

ENES’İN (R.A.) ÖĞÜTLERİ

Enes (r.a.) bizlerin ve asırlar sonra gelecek olan ümmetin gönüllerini parlatacak, hayatlarına yön vermede bir ışık olacak bu öğütleri Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ‘den şöyle naklediyor:

“Ey oğul! Elinden geldiği kadar abdestli ol. Çünkü kişi abdestli olarak ölürse ona şehitlik verilir.

Ey Enes! Rükûda ellerinle dizlerini sıkıca tut. Parmaklarını birbirinden ayır. Dirseklerini yanlarına yapıştırma. Rükûdan kalkınca, her uzvun tam olarak yerine gelsin. (Ta’dil-i erkan’a riayet et!)

Ey oğul! Kimse hakkında kötülük besleme. Bu şekilde sabahlamağa ve akşamlamağa çalış. Bunu başarırsan he­sabın çok kolay olur.

Ey Enes! Büyüklere hürmet, küçüklere merhamet et. Duayı çok yap! Zira dua muhakkak belaları önler.”

HZ. ENES’İN RİVAYET ETTİĞİ HADİSLER

Enes (r.a.)’ın rivayet ettiği hadislerden birkaçı da şöyledir:

“Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız; müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.”

“Kendi nefsin için istediğini, müslüman kardeşin için de istemedikçe gerçek mü’min olamazsın.”

“Birbirinize buğz etmeyiniz, hased etmeyiniz, birbirinize sırt çevirmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz. Bir müs­lüman için kardeşini üç günden fazla terk etmek, küsmek he­lal olmaz.”

“Ey Enes! Biliyor musun, mağfireti (Allah’ın bağışlamasını) gerek­tiren hususlardan biri de, müslüman kardeşini sevindirmendir.

Enes (r.a.) şu duayı okumanın sinir hastalıklarına iyi geldiğini haber vermektedir:

“Bismillahirrahmanirrahim ve la havle ve la kuvvete illâ billahi’l aliyyil azîm.”

Enes bin Malik (r.a.) H. 93/ M. 712 de Basra’da vefat etmiştir.

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ