Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hz. Muhammed’in Son Peygamber Oluşu ve Özellikleri

Hz. Muhammed’in Son Peygamber Oluşu ve Özellikleri

Allah’ın insanlığa gönderdiği son din; İslam ve son Peygamber: Hz. Muhammed’in (s.a.v.) özellikleri nelerdir? Son din ve son Peygamber hakkında bilgi…

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem), en son peygamberdir. Ondan sonra bir daha peygamber gelmeyecektir. Kur’an’ı Kerim ilahi mesaj zincirinin, peygamberlik ve vahiy müessesesinin onunla sona erdiğini, onun Hatemu’n-Nebiyyin (nebilerin sonuncusu) olduğunu kesin bir biçimde bize haber vermektedir:

“Muhammed sizin erkeklerinizden hiç birisinin babası değildir. Fakat O, Allah’ın Resulu ve nebilerin sonuncusudur…”[1]

Geçmişte ve günümüzde ortaya çıkan bazı sahtekârlar, peygamberlik iddiasında bulunmuşlardır. Bu tip iddia ve düşünceler, dini yıkmaya ve dinden sapmaya yönelik davranışlar olup, yukarıdaki ayetin hükmüne ve İslam’daki “Hz. Muhammed’in son peygamber olduğu” konusundaki temel inanca aykırıdır.

İnsanlık, o son peygamberin getirdiği kitap ve din ile olgunluğa erişmiş, artık yeni peygamberlere ve vahiylere ihtiyaç kalmamıştır. Toplumun gelişmesi ve ahlâken yükselebilmesi için yapılacak şey, Hz. Peygamberin getirdiği kitaptan hidayet aramak, Kur’an’a ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak ve gereğince yaşamaktır.

Son peygamber olan Peygamberimiz Hz. Muhammed’i aleyhisselâm peygamberler arasındaki üstün özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hz. Peygamber yaratılmışların en üstünü ve en hayırlısı, Allah’ın en sevgili kuludur. Bir ayette “Siz insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz…”[2] buyrulmuştur. Bir ümmetin en hayırlı ümmet olması, o ümmetin uyduğu peygamberinin de en üstün varlık olmasını gerektirir.
 • Onun peygamberliği yalnız kendi çağındaki insanları değil kıyamete kadar gelecek bütün insanlığı kapsamına alır yani evrenseldir. Halbuki öteki peygamberler belli topluluklar için gönderilmişlerdir. Bir ayette şöyle buyrulur:
 • “Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik…”[3]

 • Peygamberimizin peygamberliği kıyamete kadar sürecektir. Halbuki daha önceki peygamberlerin peygamberliği belli bir zaman dilimini içine alıyordu.
 • Peygamberimiz son Resûl son Nebî velhasıl son Peygamberdir. Ondan başka insanlara peygamber gelmeyecektir.
 • O, son peygamber olunca, onun getirdiği dinin de en son ve en mükemmel din olması tabiîdir. İslamiyet önceki dinlerin hükmünü kaldırmıştır. İslâm, kıyamete kadar en son ve en mükemmel din olarak devam edecektir. Bir ayette şöyle buyrulur: “Bugün size dininizi kemâle erdirdim. Üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam’ı seçtim…”[4]
 • Getirmiş olduğu dinin en son ve en mükemmel olması, peygamberliğinin evrenselliği, ümmetinin seçkinliği, mesajının kıyamete kadar sürmesi, Hz. Peygamber’i, diğer peygamberler arasında üstün kılmıştır.

  [1] Ahzâb sûresi, 40. ayet

  [2] Ali İmrân sûresi, 110. ayet

  [3] Sebe’ sûresi, 28, ayet

  [4] Maide sûresi, 3. ayet

  Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz – Osman Nuri Topbaş

  Kaynak: İslam ve İhsan

  REKLAM ALANI
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ