Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hz. Ali’nin (r.a.) Çocuklarına Tavsiyeleri

Hz. Ali’nin (r.a.) Çocuklarına Tavsiyeleri

Hz. Ali’nin (r.a) vefat etmeden önce oğulları Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve Muhammed İbnü’l-Hanefiyye’ye verdiği tavsiyeler…

Hz. Ali (r.a) yaralı olarak geçirdiği günlerde oğulları Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve Muhammed İbnü’l-Hanefiyye’yi, çağırarak bir takım tavsiyelerde bulunmuştur. Şöyle buyurmuştur:

“Size Allah’tan korkmanızı ve dünya hayatında size karşı ihanet edilse bile sizin böyle davranmamanızı tavsiye ederim. Sakın kaybettiğiniz kimse için ağlamayın ve haktan başka bir şey söylemeyin. Yetime merhamet edin, zayıfa yardımcı olun. Âhiretiniz için amelde bulunun. Zâlime düşman olun, mazluma yardım edin. Allah’ın kitabı ile amel edin ve Allah’ın hükümlerini tatbik etme husûsunda hiçbir kimsenin kınamasından çekinmeyin!”

Sonra oğlu Muhammed İbnü’l- Hanefiyye’ye dönüp şöyle demiştir:

“Kardeşlerine neyi öğüt verdiğimi dinledin. Onların emirlerine tâbi ol ve onlara danışmadan hiçbir şeye tevessül etme!”

Sonra da Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin’e dönüp:

“Şu kardeşinizi size bırakıyorum. Babanızın onu ne kadar sevdiğini biliyorsunuz.”

Daha sonra, kendisine suikast düzenleyen İbn Mülcem’e eğer iyileşirse kendisinin cezâ vereceğini ancak ölecek olursa kısas tatbik edilmesini, tek darbeyle vurulup öldürülmesini ve işkence yapılmamasını söylemiştir. Hz. Hasan (r.a), halifeliğindeki ilk icraatı olarak babasının katili İbn Mülcem’e kısas tatbik etmiştir.[1]

[1] İbn Sa’d, III, 37, 38; el-İmâme ve’s-Siyâse, I, 138; Yakubî, II, 212; İbnü’l-Esîr, el-Kâmil, s. 461; Taberî, Tarih, V, 148,149; Yakubî, II, 214; Varol, Hz. Hasan, s. 122, 123.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Hz. Hasan ve Hüseyinden 111 Hayat Ölçüsü, Erkam Yayınları

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ