Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hutbe ile İlgili Hadisler

Hutbe ile İlgili Hadisler

Hutbe ile ilgili hadisi şerifler…

  • Câbir b. Semüre şöyle demiştir:

“Resûlullah’ın (s.a.v.) namazı da hutbesi de orta uzunluktaydı. (Hutbede) Kur’an’dan âyetler okur ve halka nasihat ederdi.” (Ebû Dâvûd, Salât, 221, 223)

  • İbn Abbâs’ın naklettiğine göre, Hz. Peygamber (s.a.v.) (hutbeye başlarken) şöyle buyurmuştur:

“Hamd, Allah’a mahsustur. Biz O’na hamdeder, O’ndan yardım diler, nefislerimizin şerrinden ve yapıp ettiklerimizin kötülüklerinden Allah’a sığınırız. Allah kime hidayet ederse onu saptıracak yoktur, kimi de saptırırsa ona hidayet edecek yoktur. Şahitlik ederim ki tek olan Allah’tan başka ilâh yoktur, O’nun hiçbir ortağı yoktur. Muhammed de O’nun kulu ve elçisidir…” (İbn Mâce, Nikâh, 19; Müslim, Cum’a, 45)

  • Abdurrahman’ın işittiğine göre, İbn Abbâs şöyle demiştir:

“Ben, bir Ramazan yahut Kurban Bayramı günü Peygamber (s.a.v.) ile birlikte (namazgâha) çıktım. Hz. Peygamber önce (bayram) namazını kıldırdı, sonra hutbe irad etti. Ardından da kadınların yanına gitti. Ve onlara nasihat etti, bazı hususları hatırlattı ve sadaka vermelerini emretti.” (Buhârî, Îdeyn, 16)

  • Ebû Hüreyre’nin naklettiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Kim abdest alır ve abdesti güzelce almaya özen gösterir sonra cumaya gelir ve (hutbeye) kulak verip sessizce dinlerse o cuma ile gelecek cuma arasındaki günahları ve üç günlük (günahı) daha affolunur. Kim de (hutbeyi dinlemeyip yerdeki) çakıl taşlarıyla meşgul olursa boş bir şey yapmıştır.” (Müslim, Cum’a, 27)

Peygamber Efendimiz Nasıl Hutbe Verirdi?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ